piątek, 10 sierpnia 2018

10 sierpnia Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

 Dzień Przewodników i Ratowników Górskich przypada na 10 sierpnia (piątek)Dzień Przewodników i Ratowników Górskich to wbrew pozorom nie jest dobra okazja dla ratowników, by hucznie świętować. Wtedy właśnie odbywają się liczne wycieczki w góry, które prowadzą najlepsi przewodnicy.Dzień Przewodników i Ratowników Górskich obchodzony jest w dniu imienin Św. Wawrzyńca (10.08.), patrona przewodników i ratowników górskich.

Na romanse TV oglądam serial o górskich ratownikach Całkiem fajny piękne widoki góry akcje https://www.romance-tv.pl/nasza-seria/nowy-serial-medyczny-gorscy-ratownicy.html

Święty Wawrzyniec (zm. 10 sierpnia 258 w Rzymie) – diakon i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego wymieniany w modlitwie eucharystycznej Kanonu rzymskiego.

Życiorys

Z jego życia znamy bardzo mało faktów. Prawdopodobnie pochodził z niewielkiej osady Loret niedaleko miasta Huesca w Hiszpanii. Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie na via Tiburtina, na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie), która w ikonografii stanowi jego atrybut (kilka dni przed nim śmierć za wiarę, przez ścięcie, ponieść miał jego zwierzchnik, papież Sykstus II, z 4 innymi diakonami). Przed śmiercią od Wawrzyńca, który zarządzał dobrami materialnymi, zażądano wydania skarbów kościoła. Zgodnie z tradycją, Wawrzyniec zdążył uratować np. Graala, którego wysłał w tajemnicy swoim rodzicom do Hiszpanii[1].

Kult

Niezwykłe okoliczności męczeństwa, sprawiły iż jego kult szybko się rozwijał już u schyłku starożytności. W średniowieczu był jednym z najpopularniejszych świętych. Kult św. Wawrzyńca upowszechniał się począwszy od IV wieku. Jeden z najdawniejszych formularzy liturgicznych, zwany sakramentarzem leoniańskim, posiada kilkanaście różnych tekstów na uroczystość św. Wawrzyńca. Kult Wawrzyńca był bardzo popularny m.in. na terenach państwa krzyżackiego.

Patron

Wawrzyniec jest czczony jako patron ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy. Uważano, że chroni od pożarów i pomaga w chorobach reumatycznych i w poparzeniach. Według legendy miał schodzić co piątek do czyśćca, by wybawić choćby jedną duszę. Św. Wawrzyniec jest patronem diecezji pelplińskiej oraz miast: Sępólna Krajeńskiego, Słupcy i Wodzisławia Śląskiego. Święty Wawrzyniec patronuje też przewodnikom sudeckim oraz ratownikom GOPR[2][3][4].

Dzień obchodów

Święto liturgiczne obchodzone 10 sierpnia jest również świętem diakonatu[5]. Z tego powodu Perseidy czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca"[6].

Atrybuty

Przedstawiany jest w dalmatyce; najczęściej trzyma kratę (ruszt), na której był męczony i gałązkę palmy, jako symbol swego męczeństwa. Może też występować z Ewangelią i krzyżem, a także z torebką na pieniądze, z której rozdawał je ubogim.
Imię Wawrzyniec było stosunkowo często spotykane w Polsce. Jego odpowiednikiem w języku łacińskim jest imię Laurencjusz, którego żeńska odmiana – Laura stała się popularniejsza w Polsce.
Na planie rusztu (kraty) św. Wawrzyńca zbudowany został przez Filipa II Eskurial. Jego imię nosi najważniejsza rzeka Kanady oraz Zatoka Świętego Wawrzyńca.

4 komentarze:

 1. Wykonują kawał dobrej roboty.
  Buziaczki, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś chciałam zostać przewodnikiem górskim, ale chyba nie zdałabym końcowego egzaminu. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Oj nie jedno życie już uratowali, Trudną mają prace - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzielni ludzie :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń