czwartek, 30 sierpnia 2018

Zamek w Rszlu

Witajcie  drugim punktem naszej wycieczki był Reszel  Nigdy tam nie byłam .Zamek w Reszluzamek reszelski położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części miasta.
Powstał w latach 1350-1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadaptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować.
Zamek ten był zamkiem  biskupow W latach 1251 i 1255 w wyniku ustaleń pomiędzy zakonem krzyżacki i biskupami Warmia zostało podzielona między biskupów i kapitułę.
Przed nastaniem Krzyżaków a także biskupów warmińskich okolice Reszla zamieszkiwały pruskie plemiona Bartów. W fundamentach zamku, w południowym skrzydle, archeolodzy odnaleźli ślady umocnień, które pochodzą z okresu przedkrzyżackiego. Po dokonaniu podboju Warmii w latach 40. XIII wieku fortyfikacje te wykorzystali zapewne Krzyżacy na potrzeby własnej strażnicy. To, że istniał w tym miejscu gródek, potwierdza dokument wystawiony przez biskupa warmińskiego Anzelma 27 grudnia 1254 roku, kiedy ustalono granicę między włościami biskupimi a terytoriami podległymi zakonowi. Już wówczas Reszel określany był łacińskim mianem castrum.
Mimo że należał do biskupów, wobec zagrożenia pruskiego do 1273 były tam osadzone załogi krzyżackie. Obawy nie były bezpodstawne. W 1260 wybuchło powstanie pruskie. W pierwszych miesiącach walk Krzyżacy utracili większość placówek na Warmii. Załoga Reszla, nie czekając na pruskie oblężenie, spaliła strażnicę i ukradkiem uciekła. Ostatecznie do 1273 powstanie Prusów zostało stłumione.
W muzeum jest sala rycerska  w niej  miecze kolczugi itp  rz salka tortur
21 sierpnia 1811 roku, w Reszlu została spalona na stosie ostatnia czarownica w Europie. Była nią Barbara Zdunk, którą oskarżono o wywoływanie pożarów za pomocą czarów. Wcześniej przez 4 lata była więziona i torturowana w Reszelskim Zamku, w którym można dzisiaj zwiedzać fascynującą i skłaniającą do refleksji Wystawę Tortur. Wśród 50 eksponatów można zobaczyć m.in.: „Fotel Czarownic”, „Żelazną Dziewicę”, „Kołyskę Judasza” oraz „Torturę Wody”.
http://www.zamek-reszel.com/5 komentarzy:

 1. Basiu, fajna ta Twoja wycieczka na Zamek. W Reszlu nie byłam, ale kto wie, zachęcona jestem Twoimi fotkami - warto zobaczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna wycieczka, a zamek bardzo mi się podoba :)
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu, zwiedziłaś piękny zamek. Samej się mi on bardzo podoba. Dałaś mi inspiracje na kolejne wspaniałe wycieczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu! Miałaś okazję zwiedzić kolejny Piękny zamek, Tylko za co Cię w dyby zakuli :-) Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń