środa, 24 października 2018

Międzynarodowe Święto Roweru 24 października

Lubicie rowery ??? Ja niestety  nie umiem  na nich jeździć  Fajne że jest takie  święto. Rower to zdrowy ruch  ,ochrona środowiska. W miastach są rowery miejskie które można pożyczać . W moim mieście też już są.
Tradycyjny rower miejski to tzw. „holender”. Posiada giętką, szeroką kierownicę i krótką ramę oraz szerokie siodełko, umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej. Często ma z przodu umocowany koszyczek, aby można było przewieźć zakupy lub podręczne drobiazgi.
Rowery górskie, jak sama nazwa wskazuje, przystosowane są do jazdy po górach lub ogólniej rzecz ujmując – terenie ciężkim. Mają krótką, zwartą i specjalnie wzmacnianą ramę, prostą lub giętką kierownicę, mocne hamulce oraz przednią amortyzację.
Rower trekingowy, to rower turystyczny. Przystosowany jest do pokonywania długich tras, zarówno na drodze asfaltowej, jak i drogach nieutwardzonych. Budową przypomina rower górski, ale ramę ma bardziej dostosowaną do jazdy w wygodnej pozycji.
Rower szosowy jest rowerem sportowym, przystosowanym do jazdy po drodze twardej.
Rower torowy przystosowany jest do ścigania się po torach, przypominających bieżnię lekkoatletyczną. Konkurencję taką nazywa się kolarstwem kołowym.
Bicycle motocross, czyli znany nam wszystkim BMX to nazwa roweru i rodzaju kolarstwa, wymyślona w USA, w latach 70. Sport ten uprawia się na torach ziemnych, ze sztucznie przygotowanymi przeszkodami. Istnieją nawet mistrzostwa świata oraz puchar świata BMX. W Polsce osoby jeżdżące na tego typu rowerach spotkać możemy głównie w okolicach skateparków.
Istnieją jeszcze takie rowery, jak: rower transportowy, rower składany, rower poziomy, tandem, rower dziesięcioosobowy, a także rower jednokołowy – tzw. monocykl.http://www.cosnowego.idiks.org/24-pazdziernika-miedzynarodowe-swieto-roweru-miedzynarodowe-swieto-uciekajacych-na-rowerze/
 1. Największy rower- zbudował go Didi Senft z Niemczech, średnica jego kół wynosi 3,3 metra.
 2. Najwyższy rower- ma wysokość 6,15 metra, nazywa się”Stoopidtaller” i skonstruował go Amerykanin Richie Trimble.
 3. Najdłuższy rower-ma aż 35,79 metrów długości i do jego budowy wykorzystano aluminiowe kratownice, które używa się przy stawianiu platform oświetleniowych na koncertach, dzięki temu nie ugina się on pod własnym ciężarem. Przeznaczony jest dla dwóch osób, jedna z przodu kieruje, druga z tyłu pedałuje. Niestety, nie jest on zbyt zwrotny.
 4. Najdroższy rower-posiada wdzięczną nazwę Butterlfy Trek Madone, zaprojektował go słynny, brytyjski artysta Damian Hirst. Jest to dość okrutne dzieło, gdyż na jego ramie, widelcu i obręczach kół umieszczone są skrzydła prawdziwych motyli. Stworzony dla Lance’a Armstronga z okazji jego powrotu do kolarstwa, został przez niego wykorzystany podczas Tour de France w 2009 roku, a następnie sprzedany na aukcji fundacji Livestrong za 500,000 dolarów.
 5. Najcięższy rower- z reguły projektanci rowerów pragną tworzyć jak najlżejsze konstrukcje, jednak nie wszyscy. Są też tacy, którym marzy się bycie twórcą najcięższego roweru. Obecnie takim twórcą jest Niemiec Frank Dose, który w 2016 zbudował rower ważący 940 kilogramów. Możliwe, że wkrótce pobije on swój własny rekord, gdyż jego celem jest waga 1000 kilogramów.
 6. Najlżejszy rower-ważący jedynie 2,7 kilograma jednoślad jest wykonany z super lekkich materiałów, takich jak karbon i tytan. Posiada wszelkie potrzebne elementy, łącznie z przerzutkami i hamulcami, a jego właścicielem jest Jason Woznick z Arizonhttps://www.forumwiedzy.pl/5-ciekawostek-o-rowerach-o-ktorych-miales-pojecia/
Pierwszy prototyp roweru zbudował hrabia francuski Mède de Sivrac w 1790 roku. Nie dało się nim skręcać.
Za twórcę współczesnego roweru uznaje się niemieckiego wynalazcę Karl’a Drais’a. Jechało się odpychając nogami od ziemi. Pojazd ten opatentował w 1818 roku.

7 komentarzy:

 1. Basiu, za rowerem nie przepadam i nie jeżdżę za często.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś często jeździłam na rowerze, ale to jeszcze jak byłam panienką, teraz to piechotą, a jak dalej to samochodem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele ciekawostek znalazłaś Basiu.:) Nie wolno mi jeździć rowerem ze względów zdrowotnych, a szkoda. Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też nie potrafię jeździć na dwukołowym rowerze, ale marzę, aby w przyszłości nabyć taki specjalny, rehabilitacyjny rower trzykołowy. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Basiu! Kiedyś jeździłam na rowerze i nawet na motorze , ale dzisiaj zdrowie już nie pozwala na nic - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś umiałam jeździć na rowerze, ale to było tak dawno ...
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rower idealny dla dziecka, bardzo dobrze mu się sprawdzi na kilka dobry lat.

  OdpowiedzUsuń