poniedziałek, 1 października 2018

Spacerek po meście

Witajcie Spacerek był daaawno temu jak widać w ładną  ciepłą pogodę . Teraz jak chodzie na spacerki to bardziej obserwuje miasto bo może coś sie przyda na zabawę u lidzi . Tym sposobem odkrywam poznaje swoje miasto
Ciekawa fontanna przy Ratuszu


 Pomnik poświęcony Bohaterom Walki o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur autorstwa Bolesława Marschalla, który postawiono na miejscu niemieckiego pomnika plebiscytowego w 1972 r.

to Zdjęcie dałam na zabawę u Lidzi
cerkiew

Pomnik poświęcony Bogumiłowi Lince, autor: Bolesław Marschall, data powstania: 1973 r., lokalizacja: teren dawnego cmentarza ewangelickiego, obecnie park przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie.
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/34428,olsztyn-pomnik-bogumila-linki.html
Bogumił Linka (Gottlieb Linka) (ur. 5 lutego 1865 roku we wsi Górki, zm. 29 marca 1920 roku w Olsztynie) – mazurski działacz społeczny i narodowy, prekursor oświaty rolniczej, działacz Mazurskiej Partii Ludowej (MPL), członek Rady Nadzorczej Banku Mazurskiego. W marcu 1919 roku udał się z delegacją na konferencję pokojową do Paryża, gdzie ubiegał się o dołączenie bez plebiscytu terenów Warmii i Mazur do państwa polskiego. Po powrocie delegację aresztowano za zdradę stanu, potem jednak uwolniono na żądanie marszałka F.Focha. Podczas "krwawej środy" 21 stycznia 1920 roku ciężko pobity, przewieziony do szpitala w Olsztynie zmarł 29 marca 1920 roku na skutek obrażeń wewnętrznych.


7 komentarzy:

 1. Basiu, lubię towarzyszyć Ci wirtualnie w tych spacerkach.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fontanna swietna! Pomysl zwiedzania swojego miasta zaciekawil mnie, ja tez powinnam pochodzic po moim miescie, bo…. go nie znam :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne zdjęcia Basiu, cieszę się że moja zabawa zachęca Cie do zwiedzania miasta i poznawania ciekawych miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu! Bardzo Ciekawe miejsca są w Twoim mieście, Piękna jest ta fontanna - Pozdrawiam Serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajne zdjęcia :) Jak to warto powoli pospacerować po własnym mieście :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byliśmy w Olsztynie kilka lat temu. Niestety, tylko kilka godzin i tylko w pięknej najstarszej części z zamkiem. Mój mąż widział w Polsce różne miasta, ale Olsztyn go wyjątkowo zauroczył. Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłam niedawno w Olsztynie , oprowadzała nas przewodniczka i ciekawie opowiadała :))

  OdpowiedzUsuń