środa, 22 września 2021

Dzień Hobbita 22 września.

 

 Dzień Hobbita przypada na 22 września (środa).

22 września obchodzimy Dzień Hobbita, który równocześnie jest dniem urodzin Bilbo i Frodo Bagginsów – dwóch hobbitów, od których wszystko się zaczęło. Hobbici to spokojny lud, lubiący przygody, stworzony przez J.R. R. Tolkiena.


Dzień wielkiej imprezy w Śródziemiu

Fani, którzy swoją wiedzę opierają tylko na filmie, mogą nie wiedzieć, że Władca Pierścienia rozpoczyna się opisem wielkiej imprezy urodzinowej dwóch hobbitów – Bilbo i Frodo. Ten pierwszy obchodził 111 urodziny, a drugi 33, a więc osiągnął wiek pełnoletności w Śródziemiu. Opis urodzin obejmował cały pierwszy rozdział, gdzie dowiadujemy się, że hobbity wiedziały jak imprezować. Była to ważna okazja z perspektywy dalszych wydarzeń, ponieważ właśnie wtedy Bilbo zdecydował się opuścić Shire i przekazać Frodo pierścień, od którego rozpoczęła się cała opowieść.


Dzień Hobbita ma długą historię. Zawsze przypada w Tydzień Tolkiena, a obydwa święta obchodzone są od 1978 roku. W te dni fani na całym świecie przebierają się za postacie z książek i filmów, organizują festyny, maratony filmowe, quizy i wiele imprez. W USA okazja jest nawet uznawana przez Biały Dom!


Nie ma wątpliwości, że J.R.R. Tolkien i jego Władca Pierścieni oraz Hobbit zmieniły literaturę fantasy i popkulturę. Pierwsza część sagi została wydana już w 1937 roku! Pierwszy był Hobbit, dopiero później powstał Władca Pierścienia. Autor podobno bardzo zmagał się z książkami – napisanie trylogii zajęło mu 12 lat, a kilka razy prawie się poddał. Jak się okazuję, na początku powieść była jedną książką, liczącą ponad 3300 stron! Wydawca nie zgodził się jednak na taką formę i kazał Tolkienowi podzielić ją na 3 części. Obawy przed wydaniem historii były tak duże, że pisarz na początku nie dostał nawet wynagrodzenia. Współcześnie cała saga sprzedała się już w setkach milionów egzemplarzy, jest klasyką fantastyki, a prawa i zyski z filmów pobijają kolejne rekordy.  Hobbita  czytałam tylko raz  a Władce Pierścieni dwa razy  oglądałam filmy 

Ostatnio kupiłam taka książkę 


2 komentarze:

  1. Lubię Hobbita. Nie wiedziałam, że we wrześniu jest jego dzień:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Nieśmiało wyznam, że nie lubię Tolkiena.

    OdpowiedzUsuń