wtorek, 21 września 2021

Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu 21 września


 Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu przypada na 21 września (wtorek).

„Z uśmiechem przez życie” – oto motto każdej osoby dorosłej, która została nagrodzona Orderem Uśmiechu przez dzieci. Trzeba przyznać, że otrzymanie takiego odznaczenia sprawia, że serce rośnie!

Historia Orderu Uśmiechu

Za historią Orderu Uśmiechu kryje się jedno z najważniejszych nazwisk w naszym kraju. Wanda Chotomska to autorka wierszy i opowiadań dla dzieci. Z okazji 5-lecia dobranocki „Jacek i Agatka” przeprowadziła niegdyś wywiad. To właśnie dzięki historii pewnego chłopca, który chciał nagrodzić medalem lekarza, pisarka zainspirowała wiele osób do stworzenia odznaczenia.

W ciągu kilku dni dziennikarze ogłosili konkurs na najlepszy projekt awersu Orderu Uśmiechu. Jury, którym kierował Szymon Kobyliński, wybrało prace Ewy Chrobak. Pierwsze odznaczenie za swoje zasługi uzyskał lekarz z Poznania – Wiktor Dega.

Ceremonia uzyskania medalu

Uroczystość wręczenia orderu odbywa się w szkołach, teatrach i domach kultury. Wśród zaproszonych gości są dzieci, Międzynarodowa Kapituła Uśmiechu oraz osoba, którą nominowano do nagrody.

Członkowie kapituły rozpoczynają ceremonię, uderzając włócznią trzy razy w podłogę. Następnie wymawiają słowa: „Słuchajcie! Słuchajcie! Słuchajcie! Czy przybył tu (imię nazwisko laureata)?”

Osoba nominowana odpowiada: „Jestem!”. Później przedstawiciel kapituły mówi: „W imieniu dzieci, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła nadać Ci najsłoneczniejsze z odznaczeń. Pasuję Cię (nazwisko nagrodzonej osoby) na Kawalera Orderu Uśmiechu i żądam, abyś na przekór wiatrom i burzom był zawsze pogodny i radość dzieciom przynosił”.
Zdobywca orderu odpowiada: „Przyrzekam być pogodnym i dzieciom radość przynosić”.

Ciekawostka

Co ważne, pod koniec widowiska, nagrodzona osoba musi wypić sok z cytryn i się uśmiechnąć. Jeśli podczas ceremonii jest kilka laureatów nagrody, to każdy z nich musi przejść przez rytuał przygotowany przez kapitułę i dzieci.


https://www.elle.pl/artykul/kawalerowie-orderu-usmiechu-poznaj-laureatow-odznaczenia

3 komentarze: