środa, 15 września 2021

Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej

 

Wieś Studzieniczna powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Jest popularnym miejscem odpustowym, szczególnie w Zielone Świątki. Legendy wiążą świętość tego miejsca jeszcze z czasami pogańskimi, czego dowodem miałyby być kilkusetletnie dęby. Najprawdopodobniej jednak początki kultu maryjnego są związane z niezwykłymi zjawiskami naturalnymi, które w momencie klęsk były odczuwane jako cudowne i stawały się podstawą nadziei. Takim na przykład zjawiskiem jest okresowa zmiana kierunku prądu pobliskiej rzeczki. 

Zaczęło się od gromadzenia się ludności przed objawionym na drzewie obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, o który zresztą trwały wieloletnie procesy pomiędzy parafią augustowską a kamedułami wigierskimi. Spór ten rozpoczął zabór obrazu przez nasłanych dziadów wigierskich.W XVII wieku osiadł tu pustelnik - Wincenty Murawski - emerytowany wojskowy. Zdobył on sobie sławę zielarza i uzdrowiciela. Zbudował w 1770 r. niewielką kapliczkę przy studni z cudowną wodą, która znajdowała się na małej wysepce. Dzięki pielgrzymce do Rzymu wyjednał u papieża Piusa VI w 1782 r. aż cztery odpusty (na dni: Zesłania Ducha Świętego, św. Anny, św. Jana Nepomucena i św. Tekli). W zasadzie to jego działalność ugruntowała przekonanie o świętości tego miejsca.woda w Studziennicznej Studzienka na źródełku, którego woda ma w powszechnym przekonaniu moc leczenia chorób oczu. kaplica w Studzienicznej Kapliczka Najświętszej Marii Panny wraz z cudowną studzienką znajdują sie na Grądziku.

Sanktuarium w Studzienicznej jest jedną z atrakcji Podlasia, to miejsce kultu maryjnego. W 1999 roku odwiedził je papież Jan Paweł II, w czasie swojej pielgrzymki. W pamięć zapadły jego słowa, które zostały wyryte na pomniku: "Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Murowana kapliczka w kształcie ośmiokatnej rotundy, została wybudowana w 1872 r. przez inżyniera pracującego przy Kanale Augustowskim - Ludwika Jeziorkowskiego. Wewnątrz kapliczki mieści się cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej, ukoronowany w 1995 roku. Jest to XVIII-wieczna kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.Do kapliczki i studzienki prowadzi ścieżka usypana na grobli z 1920 r. W 1786 roku starosta Stanisław Karwowski sprowadził z Augustowa prowizoryczną świątynię, postawioną na czas budowy kościoła właściwego. W tym czasie wokół sanktuarium powstała wieś. Pobożny pustelnik zmarł w 1814 roku. W 1838 ustanowiono tu filię parafii Szczebra, a w 1873 - samodzielną parafię.Sanktuarium w Studzienicznej było nie raz widownią manifestacji patriotyczno-religijnych. Taki charakter miały nabożeństwa przed powstaniem styczniowym, w czasie rewolucji (1905-1907), a także października 1956 i stanu wojennego.kościół w StudzienicznejObecnie kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej został zbudowany w 1847 r., przez chłopa Szymona Andruszkiewicza z Pawłówki pod Sejnami. Wystrój wnętrza kościółka jest dziełem ludowych artystów. Szczególną uwagę zwraca krucyfiks nad prezbiterium.

Co roku odbywa się krótka dwudniowa piesza pielgrzymka z Suwałk do Studzienicznej, w czasie której pielgrzymi oprócz modlitwy mają możliwość zwiedzenia tej atrakcji Podlasia.


5 komentarzy:

 1. Kolejne piękne miejsce warte odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie nigdy tam nie będę, bo to bardzo daleko od nas, więc Ci Basiu dziękuję za ciekawą relację.

  OdpowiedzUsuń
 3. Swego czasu sporo czytałam o tym sanktuarium. Cieszę się, Basiu, że mogłaś je odwiedzić. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. pierwszy raz słycszę o takim miejscu , pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Basiu!
  Bardzo piękna relacja i zdjęcia.
  Byłam urzekło mnie to sanktuarium.

  OdpowiedzUsuń