sobota, 14 września 2019

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy 14 wrześniaObchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. Organizatorzy upatrują szczególną rolę w szkoleniu młodych osób, tak by uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków.
Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofa naturalna, ale również w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Ale pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Statystyki co prawda wciąż nie są zadowalające, ale wykazują stopniową poprawę. Od kilku lat większą wagę przywiązuje się do szkolenia przyszłych kierowców podczas kursów na prawo jazdy. Prowadzone są również kampanie społeczne. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez swoje akcje umożliwiła przeszkolenie ponad 1,5 miliona dzieci. To daje nadzieję na przyszłość, w której każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na bezinteresowną pomoc. Warto tymczasem przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem. Wypadałoby jednak nauczyć się pomagać nie tyle z poczucia obowiązku, co z potrzeby serca.   W moim klubie TPG mieliśmy kilka szkoleń z pierwszej pomocy ale czy bym potrafiła pomóc to nie wiem . Czasami oglądam na Polsacie program " na ratunek 112 " Tam można zobaczyć


jak pomoc

6 komentarzy:

 1. Teorię zawsze warto znać, ale nie wiem jak nauczyć się odwagi, aby zastosować teorię w praktyce:) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że tak mało osób jest za mało odważnych na udzielanie tej pomocy, trzeba to zmienić... Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejne święto o którym nie wiedziałam że w ogóle takie jest. Oby jak najmniej osób tej pomocy potrzebowało, a jak najwięcej potrafiło jej udzielić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam szkolenie w pracy, a w samochodzie wożę zawsze zalaminowaną kartkę ze ściągawką odnośnie częstotliwości oddechów i ucisków (bo gdyby zaszła konieczność, to pewnie ze zdenerwowania wszystko bym zapomniała).
  Uściski, Basieńko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeszłam taki kurs udzielenia pierwszej pomocy ale w stresie można pogmatwać wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 6. W szkołach uczą wielu niepotrzebnych rzeczy, a pierwsza pomoc jest zbyt mało ćwiczona.

  OdpowiedzUsuń