poniedziałek, 18 maja 2020

18 Maja Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów – coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO.
Stwarza ono okazję, dla specjalistów od muzeów, do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju, oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy w myśl dewizy Rady:Od 1997 roku, w majowy weekend poprzedzający Dzień Muzeów, obchodzona jest „Europejska Noc Muzeów” (ang. The European Nights of Museums), w Polsce zwana Nocą Muzeów, pod patronatem Rady Europy. Akcja ta jest ściśle związana z Międzynarodowym Dniem Muzeów[1].Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym[1][2].
W Krakowie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w maju 2004. O północy zabrzmiała wtedy "Oda do radości", a w niebo poleciały ognie sztuczne. "Biletem wstępu" do obiektów uczestniczących w akcji jest pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złoty. Okazjonalną monetę można zakupić w muzeach uczestniczących w akcji, a także w zabytkowym tramwaju kursującym wraz z przewodnikiem podczas imprezy. "Złotówka" jest wielokrotnym biletem wstępu do różnych obiektów muzealnych, a także "biletem" upoważniającym do jazdy specjalnymi tramwajami. W Krakowie jako w jedynym polskim mieście Noc muzeów odbywa się z piątku na sobotę, a obiekty można zwiedzać od 18 do 3 w nocy[3].
W Warszawie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 roku i co roku od tamtego czasu wydarzenie jest koordynowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. W czasie pierwszej edycji do Nocy zgłosiło się 11 placówek (same muzea) – zwiedziło je wówczas 16 tysięcy osób. Między placówkami jeździły dwa autobusy – ogórki, które w kolejnych latach zagościły jako stały punkt programu[4]. W 2012 roku na liście było już 206 placówek i ponad 200 tys. zwiedzających w czasie jednej nocy[4]. W roku 2017 zgłosiły się 233 instytucje (nie tylko muzea, ale też ambasady, Hala Koszyki, kina, Tramwaje Warszawskie, ministerstwa i Komenda Główna Policji), zapowiadając ponad 300 wydarzeń[5].

Nigdy nie byłam na nocy muzeum bo to dla mnie za późno iza daleko . Raz byłam na nocy teatralnej bo  była blisko mnie  http://basiapawlak.blogspot.com/2013/06/noc-w-teatrze.html

6 komentarzy:

 1. Nie pamiętam kiedy byłam w muzeum...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tylko raz byłam na Nocy Muzeów.
  Buziaczki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie pamiętam kiedy byłam w muzeum, ale chyba w obecnej sytuacji nie będę nadrabiać zaległości :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muzea są wyjątkowe, a dla mnie zwłaszcza te archeologiczne, można przenieść się w czasie, to jest tak niesamowite! Pozdrawiam ciepło! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, ale w tym roku Noc Muzeów się nie udała. Miejmy nadzieję, że za rok będzie inaczej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam w grudniu byłam w dwóch muzeach, to przecież szmat czasu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń