sobota, 7 października 2023

7 października Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

 Witajcie . Dziś byłam na spotkaniu Duszpasterstwa niewidomych . Dzisiaj jest takie święto to ksiądz nam o nim opowiedział .I troszkę o historii różańca 


Najświętszej Maryi Panny Różańcowej czczone jest 7 października[1]. Dzień ten jest rocznicą bitwy pod Lepanto (1571), w której państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego. Papież Pius V ogłosił w 1572 roku ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Rok później, decyzją papieża Grzegorza XIII zmieniono nazwę na Święto Różańca. Papież Klemens XII w 1716 roku nakazał świętowanie tego dnia Kościołowi na całym świecie, jednocześnie przeniósł świętowanie tego dnia na pierwszą niedzielę października. W 1913 roku Pius X przywrócił święto na 7 października. Od 1969 roku, decyzją Pawła VI, 7 października obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

Krótka historia różańca

Modlitwa różańcowa jest jedną z najpopularniejszych form modlitwy w katolicyzmie. Odmawiana jest zarówno na nabożeństwach w kościołach, jak i prywatnie lub rodzinnie w domach. Różaniec, który pomaga nam właściwie odmówić modlitwę, to odpowiednio połączone ze sobą kilkadziesiąt paciorków zwieńczonych krzyżykiem. Jak to się stało, że różaniec stał się narzędziem tak popularnym i charakterystycznym dla wiary katolickiej? Jaka jest jego historia?

Zdrowaś Maryjo” i „Ojcze nasz”, czyli początek różańca 

Początki różańca sięgają czasów, w których święty Paweł wzywał chrześcijan do nieustannej modlitwy. Właśnie dlatego mnisi w zakonach zobowiązani byli do powtarzania 150 razy w ciągu dnia „Ojcze nasz”, która jest pierwszą i najstarszą modlitwą. Wskazywała na to reguła benedyktyńska obowiązująca w XI wieku. W kolejnym wieku w Kościele na skutek potrzeby proszenia o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny zaczęto odmawiać pozdrowienia jej, a obecna forma modlitwy „Zdrowaś Maryjo” ukształtowała się dopiero w XV wieku. To właśnie te dwie modlitwy odmawiane razem zapoczątkowały historię różańca.

Kto był ojcem różańca?  

Święty Dominik, któremu objawiła się Matka Najświętsza, uznawany jest za ojca różańca, który był dla niego bronią w walce z herezją albingensów. Nie była to jednak dzisiejsza forma różańca, ponieważ wówczas święty Dominik odmawiał Psałterz Maryi, czyli 150 „Zdrowaś Maryjo” i 15 „Ojcze nasz”. Nazwa różańca powstała w średniowieczu. Właśnie wtedy kwiaty symbolizowały różne cechy. Odmawianie różańca było wówczas porównywane z dawaniem Matce Bożej róż, stąd jego nazwa. Modlitwa różańcowa szybko trafiła do Kościoła i wiąże się z nią wiele cudów.

Mowa tutaj na przykład o zwycięskiej bitwie pod Lepanto w 1571. Została ona rozszerzona na cały Kościół w 1716 roku przez papieża Klemensa XI po zwycięstwie nad Turkami pod Belgradem. Od 1885 modlitwa różańcowa jest odmawiana przez cały październik, co polecił papież Leon XIII. Różaniec jest jedną z najpopularniejszych modlitw do dziś, a dewocjonalia są pomocne w odmawianiu go. Różaniec może mieć różne formy – tradycyjną, bransoletki czy do samochodu. Jednak niezależnie od tego, jaką ma formę czy z jakiego kruszcu został wykonany, ma na celu pomóc w umacnianiu wiary.

https://liturgia.wiara.pl/doc/3458824.Krotka-historia-rozanca

2 komentarze:

  1. W dzieciństwie bardzo lubiłam chodzić w październiku na różaniec dla dzieci i starałam się nie opuścić ani jednego.
    Pozdrawiam - Małgosia X

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, ze przywołałaś Basiu to święto. Kocham różaniec, odmawiam go codziennie, daje wyciszenie, nadzieję i dobro.

    OdpowiedzUsuń