poniedziałek, 23 października 2023

Książki przeczytane kiedyś

 Wrzesień 1993

1 Herbert Heretycy Diuny Blisko półtora tysiąca lat po śmierci Boga Imperatora we wszechświecie dużo się zmieniło. Nie ma Imperium, Rakis nie jest już jedynym źródłem melanżu, a rybomówne straciły wpływy. Tleilaxanie, Ixanie i Bene Gesserit pozostali jednak na scenie, a nieżyjący Leto II wciąż kładzie się cieniem na ich przyszłości.

2 Nowacka Ewa  śliczna Tamit 

opowieść o trzynastoletniej dziewczynce żyjącej w Tebach w czasach królowej Hatszepsut.

3Kraszewski Czarna perełka

4Alojzy Twardecki  szkoła janczarów (...) Losy Twardeckiego, ujęte w formę listów, składają się na ciąg zdarzeń niezwykłych, wstrząsających w swej wymowie. Mały chłopak, nieświadom tego, że jest Polakiem, żyjąc w niemieckim środowisku, staje się typowym produktem germańskiego wychowania. "Alfred" (bo takie nadano mu imię) zachłystuje się wizją "Wielkich Niemiec", fanatycznie wierzy w ich wodza, wielbi "geniusz" Hitlera. Ów obraz mentalności chłopca zgermanizowanego, ukształtowanego w szkole janczarów — rysuje się w książce z całą ostrością.

5Ursula K. Le Guin   Wydziedziczeni Powieść przedstawia świat, w którym grupa entuzjastów filozofii społecznej Odo wywędrowała na księżyc zrywając więzy z macierzystą planetą posiadaczy-wyzyskiwaczy. Ubóstwo księżycowej przyrody, surowy klimat, stała konieczność współdziałania - podtrzymują utopijny system społeczny, przypominający najbardziej izraelskie kibuce. Ceną, jaką się płaci za równość i stabilizację, jest stagnacja, obawa przed odmiennością, kult szarości. W mrówczym społeczeństwie geniusz jest mało potrzebny, nawet podejrzany, a właśnie genialny uczony jest bohaterem powieści.

6 Czesława Niemyska Raczkowska Jadwiga I Jagienka

7Grey Owl   pielgrzym puszczy opowieść o wędrówce autora i jego indiańskiej żony przez tereny łowieckie Kanady, opowieść o przemianie Grey Owl'a, który z myśliwego polującego na bobry zmienia się w opiekuna i obrońcę tych zwierząt. Postawa Grey Owl'a to świadectwo tego, co to jest powołanie. Szara Sowa jest w swojej puszczy niemal misjonarzem w swoim rodzaju, a z kart książki przebija szczęście; jest szczęśliwym człowiekiem, ponieważ nauczył się dbać o szczęście innych


Październik

1Ted Wiliams smoczy tron Ciemne moce, wkraczają do spokojnej krainy Osten Ard. Nadciągające niebezpieczeństwo przeczuwa jedynie nieliczna grupka osób, zwana Ligą Pergaminu. Giermek Simon, przypadkowo złączony z Ligą, staje się przewodnikiem w poszukiwaniu zaginionych mieczy, w wędrówce, która obfituje w spotkania z wrogami pochodzącymi z najbardziej koszmarnych mitów.Smoki i magiczne miecze, czarnoksiężnicy, młody bohater dojrzewający w zmaganiach z siłami zła, piękne księżniczki, przerażające stwory, atmosfera tajemniczości... to wszystko gwarantuje wielką powieść fantasy porównywalną jedynie z Władcą Pierścieni Tolkiena.

2Jezy Bogdan Rychlinski  admiral czort i cyganka Jerzy Bohdan Rychliński odtwarza barwne koleje życia Krzysztofa Arciszewskiego, doskonałego żołnierza i dowódcy, o którym głośno było swego czasu w świecie. Sprowokowany korupcją sądownictwa do samosądu nad lichwiarzem, co zmusiło go do ucieczki, ścigany po całej Europie listami gończymi za udział w spisku Krzysztofa Radziwiłła przeciw Zygmuntowi III, przez długie lata zamknięty miał powrót do kraju. Służył u Holendrów (odsiecz Bredy, 1624) i u kardynała Richelieu (zdobywanie La Rochelle). W 1629 r. zaciągnął się do wojsk holenderskich Kompanii Zachodnioindyjskiej. Wysłany do Brazylii, zdobył światowy rozgłos w walce z tyranią hiszpańską. Wsławił się zwłaszcza zdobyciem fortów: Olinda, Recife, Itamaraka i Arrayal. W 1638 r. otrzymał od Holendrów stopień generała artylerii i admirała. Po powrocie do Polski, jako "starszy nad armatą koronną", zajął się zbrojeniem Rzeczypospolitej. W 1648 r. kierował obroną Lwowa, a w 1649 - pod Zborowem - pracami fortyfikacyjnymi i mostowymi. Jemu zawdzięczał ocalenie Jan Kazimierz i wojsko polskie.
3Roger Zelazy  umrzeć  w Italbarze 

Od jego dotyku umierają ludzie. Tam, gdzie pada jego cień, jest śmierć. Ma moc leczenia, uzdrawiania i łagodzenia bólu, ale bieguny tej mocy mogą nagle przerodzić się w nienawiść tchnącą śmiertelnym jadem.


Kim jest tajemniczy H?
Poszukuje go komandor Malacar, wróg światów LC i doktor Pels, specjalista-epidemiolog, wprowadzony w stan śmierci klinicznej.
Bohaterowie ci stanowią trójkę, która nigdy nie powinna się spotkać.

4Kraszwski Czarcza mogiła

5   

Edgar Rice Burroughs  Ludzue z pieczar   przygody tarzana

6Andre Norton brzemiE Yurthów 

 Świat Zacaru zamieszkują dwie rasy, między którymi istnieje odwieczna nienawiść: Raskowie - pierwsi ludzie na planecie oraz Yurthowie - kolejni przybysze. Elossa, dziewczyna z plemienia Yurthów, zwyczajem swojego rodu wyrusza na "pielgrzymkę" w poszukiwaniu prawdy o przeszłości. Zadaniem Stansa z wrogiego plemienia Rasków jest uniemożliwienie jej osiągnięcia celu... Tylko dzięki sile umysłu dwojga bohaterów udaje się zwyciężyć starodawne dążenie do zemsty oraz tkwiące w skłóconych ludziach zło.

7Szekspir Wiele hałasu o nic 

8Kraszewski Noc majowa


Listopad

1Chmielewska Krokodyl z krainy Karoliny

2Jonatan Wylie   

Pośrodku kręgu    Królestwo Arki pogrążyło się w chaosie. Zamordowany został król, a jego rodzina utraciła władzę. Nadworny czarodziej Ferregamo wraz z jedynym pozostałym przy życiu księciem Markiem podejmują rozpaczliwą próbę ratowania ojczyzny przed wszechogarniającym złem. Złośliwa magia jest jednak tak potężna, że odżywa w następnym pokoleniu.


Słudzy Arki pod wodzą księcia Luka, syna Marka, znów muszą stawić czoło magicznym mocom i wspólnie zapobiegają pogrążeniu się wyspy w mrocznej otchłani zła.

3 Dunas Czarny tulipan  Ooooo ostatnio jeszcze raz go przeczytałam tak jak by na nowo czytała bo nic nie pamiętałam 

4Chmielewska Upiorny legat 

5William Tenn  Wyzwolenie ziemi Załóżmy, że... człowiek, który został wyrzucony z przyszłości do naszych czasów przybywa zupełnie nagi. Załóżmy, że... człowiek, który pożądał miłości pięknych kobiet dostał jej zbyt wiele. Załóżmy, że... młody, sumienny pracownik odmówił wynajęcia piętra w budynku biurowym, ponieważ ono wcale nie istniało. Na takich przerażających i rozkosznie absurdalnych spekulacjach oparte są opowiadania Williama Tenna zawarte w tomie "Wyzwolenie Ziemi". Jest to zbiór najlepszych i najciekawszych utworów tego pisarza. Połączenie humoru, fantazji science fiction z niewielką dawką ironii czyni z nich lekturę wyjątkowo interesującą.

6Joni Eareckson Tada   Egzamin z Przyjaźni Problemy związane z moją niepełnosprawnością są nieodłączną częścią mnie samej. Mimo że chwilami potrafię odciąć się emocjonalnie od rozmaitych mechanicznych awarii, nie zawsze jestem w stanie zachować dystans wobec innych aspektów mojej niepełnosprawności. Czasami, na przykład, odczuwam wielki żal, że nie mogę nalać sobie lemoniady, kiedy chce mi się pić, rozmasować Kenowi pleców, kiedy boli go kręgosłup albo pójść z nim na wspinaczkę po górach. Kenowi również ciężko się z tym pogodzić. W takich chwilach pozostaje nam tylko westchnąć i przypomnieć sobie nawzajem: „Pamiętasz? Kiedy się pobieraliśmy przyjęliśmy zasadę: jeśli mnie kochasz, musisz pokochać moją niepełnosprawność”.Bliska więź z niepełnosprawnym przyjacielem może stać się odkryciem, czym jest prawdziwa miłość. Jeżeli będziemy postępować tak, jakbyśmy służyli samemu Bogu, każdy nasz dzień może nabierać sensu, blasku i radości.

7Kraszewski Szalona
8Ursula K. Le Guin  Tehanu Czwarty tom cyklu Ziemiomorze! Wiele lat temu wspólnie uciekli z przeklętych Grobowców Atuanu. Teraz ona jest wdową po rolniku i wiedzie spokojne, proste życie na wyspie Gont. On natomiast jest starym Arcymagiem, który zmaga się z rozpaczą po utraconym życiu. Ged i Tenar kiedyś pomogli sobie nawzajem. Teraz będą musieli ponownie zjednoczyć siły, aby pomóc komuś jeszcze. Małej, okaleczonej i przerażonej dziewczynce, której przeszłość jest zagadką, a przeznaczenie pozostaje tajemnicą. Czy ją odkryją

Księżna De Clèves  Tematem tej bardzo starej powieści jest po prostu miłość.Intryga miłosna rozwija się między trójką głównych bohaterów: księżną de Clèves, jej mężem i księciem Nemours. Mroczne drogi zawiłych uczuć, namiętność, a z drugiej strony siła przywiązania, poczucie obowiązku i szacunek dla złożonej przysięgi- oto dylemat tej wzruszającej i romantycznej miłośc

Grudzueń
1 Herbert Diuna kapitularz
2Chmielewska Studnie przodkow
3Roger Zelazny widmowy jack Jestem Widmowy Jack. Władca Strażnicy Cieni, złodziej, który skrada się w ciszy i półmroku. Zostałem ścięty w Igles i ponownie powstałem z Otchłani Łajna w Glywe. Wypiłem krew wampirzycy i pożarłem kamień. To ja złamałem Przymierze, fałszując imię w Czerwonej Księdze Łokci. To ja byłem więźniem klejnotu. Raz już wystrychnąłem na dudka Władcę Wielkiego Gniewu. Powrócę jeszcze, aby się na nim zemścić. Jestem wrogiem moich wrogów
4Julette Benzoni Katarzyna Jest rok 1413. Lud Paryża atakuje pałac Saint-Pol. Młodziutka Katarzyna Legoix, córka złotnika, widzi młodzieńca prowadzonego przez oszalały tłum na śmierć. Czując przypływ rozpaczy i miłości, dzięki fortelowi ratuje chłopca. Od tej chwili los Katarzyny i jej bliskich nieodwracalnie i dramatycznie się zmienia, splatając się z losami Francji pełnymi intryg, spisków, przelanej krwi, ale także wielkiej namiętności i miłości. Porywające romanse, przygody, walka o władzę, zdrada, liczne niebezpieczeństwa i zwroty akcji sprawiają, że historię Katarzyny Legoix czyta się jednym tchem! Jej dalsze niezwykłe losy w kolejnych tomach.
5Andre Norton czarodziejskie miecze    też ostatnio przeczytałam i pisząc zdziwiłam się ze już kiedyś czytałam
6Sven Delblanc  Noc nad Jeruzalem W 70 r. miało miejsce zaćmienie słońska. Wojska rzymskie pod dowództwem Tytusa obległy właśnie Jerozolimę. Nagłe zapadnięcie ciemności nie mogło wpłynąć korzystnie na morale żołnierzy. Nawet grecki astronom, który przysięgał, że słońce zaraz znowu się pokaże, stracił wiarę w swoje obliczenia. Dla zabicia czasu i odpędzenia złych myśli zgromadzona w namiocie wodza starszyzna słucha relacji jeńca, starego Żyda, opowiadającego o założycielu nowej sekty, niejakim Jezusie Chrystusie. Gdy opowieść dobiega końca, Tytus nie ma już wątpliwości, co należy zrobić...
7wiliam Tenn

ludzki punt widzenia  Dowcip: stworzenie z innego wymiaru sprzedaje literaturę pornograficzną ze swego świata na Ziemi...


Wyobraźnia: polityk szuka absolutnego bezpieczeństwa po to tylko, aby znaleźć...
Piękno: spojrzenie na sztukę współczesną z przyszłości...
Ironia: a właściwie to jakim rodzajem zwierzęcia jest człowiek...?

8 Szekspir  król lear 

9Muszle 

10 Zelazny Imie moje legion Zbiór trzech opowiadań, połączonych osobą głównego bohatera, człowieka „nie istniejącego”.


W XXI wieku wszyscy ludzie zostaną zewidencjonowani w centralnej bazie danych, co ułatwi manipulację i całkowite podporządkowanie społeczeństwa. Tylko ci, którym dzięki inteligencji i sprytowi uda się uniknąć skatalogowania, będą mogli pozwolić sobie na prawdziwą wolność.
Jeden z twórców globalnego systemu wymknie się spod jego kontroli.
Będzie miał wiele imion...
Przyjmie każdą postać i stanie się „nikim”.
Będzie mógł być kimkolwiek chce, gdziekolwiek i kiedykolwiek zapragnie.
11zygmunt sztaba nie pij dzimu bosmanie
12 Chmielewska Dzikie Białko 

oooooo sporo w tym roku przeczytałam chyba mój rekord  149 książek 


3 komentarze:

 1. 149 książek na rok to naprawdę rekordowa liczba. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Brawo, Basiu. Widzę w tym zestawieniu "Śliczną Tamit" - uwielbiałam kiedyś tę książkę.
  Małgosia X

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję Basiu super wyniku czytelniczego. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń