czwartek, 19 października 2023

Spacerek po miescie

9


8

7
6

6
5
43


2


1 Witajcie . Oto spacerek po ulicy Warszawskiej a potem że było blisko to jeszcze troszkę po Kortowie czyli miasteczku studenckim

 Stara część alei Warszawskiej to XIX-wieczna zabudowa na dawnej Drodze Olsztyneckiej. Ulicę tę zamieszkiwali kupcy i rzemieślnicy. Tu znajdują się ponad stuletnie budynki dawnego szpitala wojskowego, niegdyś istniał skład trumien, a na placu handlowano zbożem.

1Dawny Dworek Anderssonów, posiadłość "pod miastem", powstał pod koniec XIX w. Budynek otoczony był pięknym ogrodem. Od roku 1905 został własnością szwedzkiej rodziny Andersson. Jedna z córek właścicieli, Ingrid, stała się najbardziej znaną na świecie warmińską malarką. Po wojnie dworek zamieniono na mieszkania komunalne.

2Pod numerem 41, w kamienicy z 1906 roku, mieści się Pub Beczka. Właścicielem budynku był znany olsztyński przedsiębiorca budowlany Albert Dilewski, budowniczy gmachu rejencji oraz nowego ratusza. Po wojnie przez krótki czas mieścił się tu areszt.

3olsztyn-piwiarnia-browarnia-stara-warszawska.

4

Rzeźba Chrystusa upadającego pod krzyżem, zwana Bożą Męką

Kamienną i polichromowaną rzeźbę Chrystusa upadającego pod krzyżem, zwaną Bożą Męką, datuje się na 1 poł. XVIII wieku. Wykonana została dla upamiętnienia zarazy, która miała miejsce w latach 1709-1710. W 1937 roku została przeniesiona z Targu Końskiego, dzisiejszego Placu Roosvelta, na skwer przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Jagiellończyka, na którym do dziś się znajduje. Rzeźba ustawiona została na wysokim postumencie ze sztucznego kamienia, na którym wyryty jest napis „IDŹ ZA MNĄ

5Budynki po szpitalu wojskowym obecnie szpital uniwersytecki


A teraz to po co poszłam na tę ulice .Poprzednie to skoro szlam na tę ulice to co tu jeszcze ciekawego jest . Choć już kiedyś byłam na tej ulicy jak szukałam willi wisielców związanej z historią szpitala psychiatrycznego w Kortowie Wtedy tylko na tamtym się skupiłam . 

Tak wiec teraz inne budynki obfacałam 

A teraz to po9 co tam przyszłam czyli .....   koszary!! 

Stęskniliście sie za koszarami ??

6

Koszary przy ul. Warszawskiej

Budowa koszar trwała od 1937 r. do wiosny 1939 r. Stacjonujące tu jednostki zmotoryzowane wysłano na front w kierunku Mławy i Działdowa w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej, po zakończeniu której w koszarach urządzono obóz przejściowy dla cudzoziemców będących robotnikami przymusowymi w Prusach Wschodnich. Później koszary zajął Centralny Ośrodek Szkolenia Służb Uzbrojenia i Elektroniki. Do dziś w koszarach stacjonuje wojsko.


Teraz idziemy do kortowa bo tam chciałam obfocić mural z Kopernikiem 

7bibloteka uniwersytecka z od tyłu

8

Kortosfera - Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji

9Mural przedstawiający Kopernika, jako studenta olsztyńskiego uniwersytetu powstał na ścianie domu studenckiego w miasteczku akademickim Kortowo
Mural powstał na ścianie domu studenta nr 2 i przedstawia wyobrażenie najpopularniejszego polskiego astronoma, jako obecnego studenta olsztyńskiej uczelni.Na muralu Kopernika przedstawiono w trzech odsłonach: gdy rzuca lotkami, czyta i ma słuchawki na uszach.

Autorką muralu jest absolwentka wydziału sztuki UWM, która pracuje w administracji uczelni, Małgorzata Śpiewak.4 komentarze:

 1. Murale nawiązują do tematyki z mojej notki nieco. :)

  Spacer niczego sobie po mieście.

  Pozdrawiam!
  Mozaika Rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło było pospacerować z Tobą Basiu. Podoba mi się mural z Kopernikiem. We wczesnym dzieciństwie mieszkałam w innej miejscowości na ulicy Warszawskiej, nasunęły mi się wspomnienia. Pozdrawiam cieplutko z deszczowej Wielkopolski.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię murale i ciekawe graffiti.
  Pozdrawiam, Basieńko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejny świetny spacerek :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń