poniedziałek, 31 stycznia 2022

Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty 31 stycznia.

 



 Międzynarodowy Dzień Iluzjonisty przypada na 31 stycznia (poniedziałek).

Przecinanie człowieka na pół, wyciąganie królika z cylindra, wydostanie się z kaftanu – to najbardziej znane sztuczki iluzjonistyczne. W ich przypadku często już wiemy, jak to robią. Najwięksi specjaliści w tej dziedzinie potrafią jednak wymyślić iluzje, które przeczą prawom fizyki, grawitacji czy ludzkiej anatomii. Dzień Iluzjonisty przypada na 31 stycznia.


Pierwsza była sztuczka z 3 kubeczkami

Pierwsze wzmianki o sztuczkach magicznych można pojawiły się w starożytnym Egipcie. Podobno pierwsza była sztuczka z 3 piłeczkami i kubeczkami znana z filmów. Średniowiecze było ciężkimi czasami dla iluzjonistów. Zabobony i duża siła Kościoła sprawiły, że magików często posądzano o kontakty z diabłem. Oczywiście reputację prawdziwych magików psuli trochę oszuści, którzy wykorzystywali iluzję do oszukiwania w kartach. W tych czasach miejscami, gdzie uprawiano magię były festyny i jarmarki.


Pierwszym współczesnym iluzjonistą był Jean Robert-Houdin. Syn zegarmistrza wprowadził do sztuczek iluzjonistycznych dużo mechanizmów, elegancką oprawę i stroje. Doprowadził sztukę manipulacji dłońmi i urządzeniami do perfekcji. Dzięki niemu pokazy magiczne stały się modne, a pojawianie się na nich było równe z pójściem do teatru, czy na balet.


Oczywiście nazwisko Houdin z czymś nam się kojarzy. Czy Harry Houdini to jego syn? Nie, ale zaczerpnął od niego swój pseudonim.
Erik Weisz, bo tak nazywał się naprawdę, był imigrantem z Węgier. Jako iluzjonista działał w tym samym wieku co swój poprzednik. Houdini słynął z eskapizmu, a więc uciekania z sytuacji niemożliwych, np. zatopionej skrzyni albo kaftanu wiszącego na linie. Nie można też nie wspomnieć o Davidziee Copperfieldzie, który królował w latach 90. Największym wyczynem magika było sprawienie, że na kilka sekund zniknęła... Statua Wolności!


Cała sztuka iluzji polega na tajemnicy i elemencie zaskoczenia. Dlatego świat magików bardzo dba o niezdradzanie swoich sekretów. Kiedy w latach 90. w USA pojawił się program zdradzający kulisy najbardziej znanych magicznych sztuczek (był też wyświetlany w Polsce), cały świat iluzjonistów wpadł w panikę. Na szczęście współcześni specjaliści w tej sztuce odchodzą już od wyświechtanych pomysłów. Współcześni magicy to np. Y, Aryman czy Maciej Pol. Na scenie międzynarodowej to Criss Angel czy David Blaine.




niedziela, 30 stycznia 2022

Książki w styczniu


Witajcie Spodobało mi sie czytać w miesiącu ksiązki jednego gatunku czy tematyce . W styczniu fantastyka
 1 Fiona Mcintosh Krew tyrana Druga księga zapierającej dech w piersiach opowieści o dziedzictwie, zemście i przeznaczeniu! Minęła dekada odkąd barbarzyńca Loethar bestialsko podbił ostatnie, najpotężniejsze królestwo Koalicji Denova – ale upragniony Urok Valisarów, nieodparta zdolność narzucania własnej woli i kontrolowania innych, nadal wymyka mu się z rąk, choć wymordował królewskie rodziny Koalicji i posmakował krwi Valisarów. Jednak nie zabił wszystkich… Młody książę Leonel, który potajemnie umknął przed gniewem Loethara, wyrósł na mężczyznę pod opieką osławionego banity Kilta Farisa. Teraz młodziutki król pragnie znacznie więcej niż należnego mu tronu Penraven – łaknie zemsty. Jednak nie wszyscy mieszkańcy zniewolonego Penraven chcą rządów Leonela; Loetharowi przez dziesięć lat udało się zjednoczyć królestwa Koalicji w pokojowe, kwitnące imperium. Tymczasem nikt nie wie, że prawdziwy dziedzic Uroku Valisarów zaczyna zdawać sobie sprawę z własnej mocy – a mroczne niebezpieczeństwo, znacznie bardziej złowieszcze niż inwazja barbarzyńskiej hordy dekadę wcześniej, unosi się nad królestwem i zagraża wyjawieniem najbardziej szokującej tajemnicy Valisarów. 628
 2Matthew woodring Stover Caine Czarny Nóż Pisząc powieści „Bohaterowie umierają” i „Ostrze Tyshalle’a”, Matthew Stover stworzył nowy typ powieści fantasy i dostosowany do niego nowy rodzaj bohatera – Caine’a, niegdysiejszego ulicznego bandytę, obecnie supergwiazdę przemysłu rozrywkowego. Caine żyje w przyszłości, w której reality show odbywają się w innym wymiarze, w świecie, gdzie istnieje magia, a bogowie stąpają po ziemi. W tej pięknej i dzikiej krainie jest on niezrównanym zabójcą, żywą legendą, wytworem jednego z najlepszych programów rozrywkowych w historii. W którymś z sezonów niemal w pojedynkę pokonał – w zasadzie unicestwił! – najgroźniejsze ze wszystkich dzikich plemion: Czarne Noże. Jednakże wstrząsająca prawda o wydarzeniach tamtej krwawej przygody nigdy nie wyszła na jaw… Aż do dziś. Minęło trzydzieści lat. Caine wraca do miejsca swojego największego triumfu – lub, jak woleliby niektórzy, największej zbrodni – na prośbę przybranego brata, Orbeka, ostatniego z prawdziwych Czarnych Noży. Ale gdziekolwiek się udaje, jego tropem podąża niebezpieczeństwo i wkrótce Caine ląduje w znajomych tarapatach: wdaje się w walkę na śmierć i życie, w której na pozór skazany jest na klęskę, a od wyniku tego starcia zależy los dwóch światów.472/1100
 3Andzej ziemiański Achaja Aby odnaleźć swoją wolność, Księżczniczka musiała spaść na dno piekła i zostać niewolnicą. Aby odnaleźć honor, musiała zostać dziwką. Aby odnaleźć samą siebie, musiała samą siebie porzucić. Oto historia Achai, najwaleczniejszej księżniczki świata, której szczęście zostało na drodze do Syrinx. 287/1387
4Michaela Stackpole Kartomancja 

Wydaje się, że dla zagrożonego najazdem tajemniczych wrogów Nalenyru istnieje tylko jedna droga ocalenia. Trzeba obudzić dawnych bohaterów, którzy już raz bronili ziem Cesarstwa, a teraz, jak głosi legenda, śpią gdzieś na pustkowiach – pustkowiach, na których szaleje magia i roi się od niebezpieczeństw.

Porwany wnuk książęcego kartografa, Keles Anturasi, trafia do wrogiego kraju, w którym jego umiejętności mogą równie dobrze zapewnić mu dobrobyt, jak i dożywotnie uwięzienie, a nawet wyrok śmierci. Jego brat Jorim znalazł za oceanem dziwne królestwo, w którym uważany jest za boga. A ich siostra Nirati wraz ze swym szalonym dziadkiem oraz czarownikiem, który zginął przed wiekami i teraz wrócił zza grobu, by się zemścić, a zarazem zniszczyć świat, przebywa w raju zawieszonym między życiem i śmiercią.

Teraz ludzie muszą przetrwać w świecie, w którym wojna na ziemi jest odbiciem wojny w niebiosach. Muszą stawić czoło temu, czego obawiają się sami bogowie. Może i są wśród nich bohaterowie oraz mistycy, ale czy zdołają przeżyć tam, gdzie wszystko, co widzą, rzadko jest tym, czym się wydaje, gdzie sny mogą stać się rzeczywistością – a rzeczywistość może się zmienić w koszmar?548/1935

Elaine Cunningham  Ogar Magów Matteo, pozbawiony magicznych zdolności doradca władcy Halruaa poświęca swoje życie prawdzie... dopóki nie odkrywa, że jednak drzemie w nim opdrobina magicznej mocy. Teraz, mając za towarzysza jedynie wychowaną na ulicy dziewczynę, ucieka przed tajemniczą Koterią.313/2248

6Troy Denning Morze Piasków 


Zdecydowani na ustanowienie szlaku handlowego przez Anauroch, Zhentarimowie wysłali armię, która ma zniewolić dzikich nomadów z Wielkiej Pustyni. Gdy szczep za szczepem ulega najeźdźcom, tylko jedna kobieta, Ruha, zdaje sobie sprawę z prawdziwego zagrożenia - ale jaki szejk usłucha rady wypędzonej czarownicy? Ruha otrzymuje jednak wsparcie z nieoczekiwanej strony - od Harfiarzy.320/2568

7Katherine Alice Applegate   Inwazja Nie możemy powiedzieć wam, kim jesteśmy. Nie możemy zdradzić, gdzie mieszkamy. Ryzykujemy życie i musimy być bardzo ostrożni. Bardzo, bardzo ostrożni. Nie wolno nam nikomu ufać. Bo gdyby nas dopadli... nieważne, po prostu bardzo nam zależy na tym, żeby nas nie namierzyli.


Czasami ludziom przytrafiają się niesamowite rzeczy. Spytajcie Jake'a, to opowie wam o pewnej nocy na opuszczonej budowie, kiedy to razem z paczką przyjaciół zobaczył na niebie dziwne światło. Potem się okazało, że to nie jest spadająca gwiazda, tylko statek kosmiczny z innej planety. Tu właśnie zaczyna się niesamowita część opowieści. Co byście zrobili, gdybyście się nagle dowiedzieli od kosmity, że cała rasa ludzka jest zagrożona, ale że można się bronić?

Jake, Rachel, Cassie, Tobias i Mark otrzymują dar morfowania, czyli możliwość przemieniania się w każde zwierzę. I ten właśnie dar ma im pomóc przechytrzyć i pokonać siły zła, najgroźniejszego w historii ludzkości. 162 /2730

8 Robert Sheckley Diabelska  Maszyna   Opowiadania 222/2952

Orety ale się rozszalałam w tym miesiącu wyszło mi 95 stron dziennie 













sobota, 29 stycznia 2022

Międzynarodowy Dzień Puzzli 29 stycznia.

 


 
Międzynarodowy Dzień Puzzli przypada na 29 stycznia (sobota).

Międzynarodowy Dzień Puzzli znany tez jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek lub Dzień Składanki i Łamigłówki to święto obchodzone od około połowy lat 90-tych. Dokładna geneza Dnia Puzzli nie jest znana, ale święto zostało prawdopodobnie zainicjowane przez amerykańskich producentów wszelkich rodzajów zabaw umysłowych.

W j. polski słowo puzzle odnosi się praktycznie tylko do układanki obrazków i obrazów z małych fragmentów o specyficznych kształtach. Ale słowo "puzzle" w języku angielskim ma kilka znaczeń. Etymolodzy doszukali się, że pierwsze użycie słowa pochodzi z XVI w. i wówczas był to czasownik, który oznaczał " sprawić, że ktoś poczuje się zdezorientowany ponieważ czegoś nie rozumie". Z czasem słowo "puzzle" stało się synonimem słowa "zagadka", "układanka" a z czasem także oznaczało grę nad którą trzeba dokładnie pomyśleć, w określonym porządku, aby ją wygrać lub rozwiązać.

Puzzle to gra, problem lub zabawka , która testuje pomysłowość lub wiedzę danej osoby. W takiej układance od osoby rozwiązującej oczekuje się, że układa elementy w sposób logiczny, aby znaleźć poprawne lub zabawne rozwiązanie układanki. Puzzle są często tworzone jako forma rozrywki, ale mogą również wynikać z poważnych problemów matematycznych lub logicznych . W takich przypadkach ich rozwiązanie może być istotnym wkładem w badania matematyczne. Zatem 
Dzień Puzzli to dzień wszelkich gier i zabaw takich jak popularne krzyżówki, sudoku, kostka Rubika, klasyczne puzzle jako układanie obrazu, pasjanse, zagadki matematyczne i inne zagadki i zabawy umysłowe.

Układanka - puzzle tradycyjne
Wg. różnych źródeł za wynalazcę układanki typu puzzle uważa się Johna Spilsbury, brytyjskiego grawera i kartografa. Opracowane przez niego wczesne układanki, były wytwarzane poprzez montowanie map na arkuszach twardego drewna i cięcie wzdłuż granic państwowych, tworząc układankę przydatną do nauczania geografii. Jak podaje Wikipedia takie "rozcięte mapy" były używane do nauczania dzieci króla Jerzego III i królowej Charlotte w XVIII wieku. Układanki tekturowe pojawiły się pod koniec XIX wieku, ale z powodzeniem zastępowano układanki drewniane ze względu na przekonanie producentów, że ​​układanki tekturowe będą postrzegane jako niskiej jakości. Popularność puzzli wzrosła w okresie Wielkiego Kryzysu (lata 30-te XX w.), ponieważ stanowiły tanią, trwałą i nadającą się do recyklingu formę rozrywki. Mniej więcej w tym czasie układanki ewoluowały, stając się bardziej złożone i atrakcyjniejsze dla dorosłych. Były również rozdawane w promocjach produktów i wykorzystywane w reklamach , gdzie klienci uzupełniali obraz promowanego produktu. Usprawnienia procesów produkcyjnych po II wojnie światowej sprawiły, że układanki tekturowe stały się bardziej atrakcyjne. Większość współczesnych puzzli jest wykonana z tektury, ponieważ są one łatwiejsze i tańsze w masowej produkcji niż oryginalne drewniane modele. Powiększona fotografia lub wydrukowana reprodukcja obrazu lub innej dwuwymiarowej grafiki jest przyklejana do kartonu przed cięciem. Wcześniej używano do cięcia wykrojniki i prasy, współcześnie do cięcia coraz częściej używa się cięcia z użyciem lasera. Zaletą wycinania laserem jest to, że układankę można wyciąć na dowolny wymiar, dowolny kształt, dowolną wielkość (lub dowolną liczbę) elementów.

Puzzle są dostępne w różnych rozmiarach i z różną ilością elementów. Dla najmłodszych dzieci składają się z kilku lub kilkunastu elementów, dla dorosłych zwykle zawierają kilkaset czy kilka tysięcy elementów. Prawdopodobnie największe dostępne na rynku puzzle składają się 54 tys kawałków i po złożeniu tworzą układankę o rozmiarze 864x204 cm (ponad 17m
2) i kosztują około 2,5 tys zł. Rekord Guinessa pod względem największych puzzli został pobity w lipcu 2018 r. - w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ułożono układankę o powierzchni 6122,68 m2 z 12320 elementów. Jest tez rekord Guinessa pod względem największej ilości kawałków - dokonali tego wietnamscy studenci. We wrześniu 2011 r. 1600 studentów w ciągu 17 godzin ułożyło układankę o wymiarach 14,85 x 23,20 m z 551232 kawałków. Poprzedni rekord był ustanowiony w Singapurze w 2002 r. (212323 puzzle).

Ciekawostka
Według Kanadyjskiego Towarzystwa Alzheimera układanie puzzli jest jednym z wielu działań, które mogą pomóc w utrzymaniu aktywności mózgu i przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera

piątek, 28 stycznia 2022

Międzynarodowy Dzień LEGO 28 stycznia.

 




Międzynarodowy Dzień LEGO
 przypada na 28 stycznia (piątek).

Powiedzieć, że klocki Lego to popularna zabawka, to jak nic nie powiedzieć. Wokół duńskiego produktu wytworzył się odrębny świat, skupiający parki zabaw, filmy, gry komputerowe, programy telewizyjne, wpisy do Księgi Rekordów Guinnessa oraz przede wszystkim setki najróżniejszych zestawów klocków. Uchwalono również Międzynarodowy Dzień LEGO (International LEGO Day), który przypada 28 stycznia.

Historia klocków Lego

Firmę Lego założył 12 października 1932 roku w miasteczku Billund Ole Kirk Christiansen, który co ciekawe był stolarzem, a jego pierwszą zrobioną zabawką była drewniana kaczka. Nazwa pochodzi od duńskiego zwrotu „leg godt” (baw się dobrze), a w łacinie jedno ze znaczeń słowa „lego” to „składam”. Po II wojnie światowej firma rozpoczęła produkcję specjalnych klocków z wypustkami i odpowiadającymi im gniazdami, dzięki czemu można było uzyskać liczne kombinacje połączeń. To zapewniało świetną zabawę, stąd 28 stycznia 1958 roku opatentowano ten sposób łączenia klocków. Kolejne lata to ogromne sukcesy duńskiej firmy rodzinnej, na rynku zaczęły pojawiać się zestawy z modelami domów, zamków, samochodów, wprowadzono też słynne ludziki Lego. Co ciekawe, początkowo nie miały one rąk, ale zawsze były uśmiechnięte. Dopiero seria z piratami wprowadziła groźniejsze miny. Dziś duńskie klocki to jedne z najpopularniejszych zabawek, znane pod każdą szerokością geograficzną. Powstały nawet ogromne parki rozrywki zbudowane z Lego (m. in. w Dani, Niemczech, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii), produkcje filmowe i telewizyjne oparte na licencji Lego, gazety czy gry. Klocki z charakterystycznym logo na czerwonym tle stały się ważnym elementem kultury.

W 2012 roku LEGO obchodziło 50-tą rocznicę powstania koła LEGO i tę rocznicę uczczono także poprzez zdobycie Światowego Rekordu Guinnessa dla „największego producenta opon rocznie”. Tak, LEGO produkuje najwięcej opon spośród wszystkich producentów. Roczna produkcja wynosi grubo ponad 300 mln sztuk, choć oczywiście są to opony zabawkowe. Współcześnie co drugi zestaw LEGO zawiera koła do różnych pojazdów.

Małe wielkie klocki

Małe elementy zaprojektowane przez Christiansena zostały wykorzystane do niejednej wielkiej konstrukcji. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazła się wieża o wysokości 35 metrów, postawiona przez amatorów klocków w Mediolanie. Z kolei firma turystyczna z Hongkongu w 2018 roku zaprezentowała ogromny statek zbudowany z ponad 2,5 miliona Lego. W 2020 roku wypuszczono na rynek zestaw Koloseum składający się z ponad 9000 elementów.

Na fenomen Lego składa się kilka rzeczy. Po pierwsze różnorodność – setki zestawów tematycznych, od najprostszych, po bardziej zaawansowane dla starszych (np. Lego Technics). Po drugie, klocki Lego to niezwykle solidna i wytrzymała zabawka. Jeden zestaw może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat, dając radość kolejnym pokoleniom. Klocek wyprodukowany 60 lat temu będzie pasował do tego powstałego sprzed kilku tygodni. Trzecie – ogromna możliwość kombinacji – oprócz gotowych zestawów, np. zamku, superbohatera albo samolotu, można stworzyć własne dzieło, co tylko podpowie umysł. Tutaj kolejna ważna zaleta – klocki Lego nie tylko cieszą, ale wpływają na rozwój, zwłaszcza młodych ludzi. Mają pozytywny wpływ na wyobraźnię, kreatywność, logiczne myślenie, zdolności manualne, cierpliwość, uczą kształtów i kolorów.


Międzynarodowy Dzień LEGO

Międzynarodowy Dzień LEGO obchodzony jest 28 stycznia, na cześć złożenia patentu na klocki Lego w 1958 roku. Ludzie świętują ten dzień na różne sposoby – wspólne budowanie z dziećmi, publikowanie zdjęć z klockami w mediach społecznościowych, udział w konkursach organizowanych przez różne firmy związane z Lego. Ci, którzy mają taką możliwość, mogą udać się do jednego z Legolandów, gdzie w dniu święta z pewnością mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Dla kolekcjonerów Międzynarodowy Dzień LEGO to najlepsza okazja, by kupić nowy zestaw po atrakcyjnej cenie, bowiem wiele sklepów z zabawkami przygotowuje na 28 stycznia ciekawe promocje. Można też zainwestować w kapcie, które chronią przed nadepnięciem na klocek Lego. Jak widać, duńska firma naprawdę dba o swoich klientów.

czwartek, 27 stycznia 2022

Zimowo

 Witajcie Lubię robić zimie zdjęcia. Oto moje podwórko . Czyli za blokiem koło bloku przed . Mój blok to ten niski .Następne fotki z małego spaceru A dziś nie ma już śniegu 











wtorek, 25 stycznia 2022

Obserwatorium astronomiczne

 Witajcie Oto kolejny spacerek po moim mieście . Właściwe to ten sam saperek co poprzednio czyli moja okolica kolejna część. Mijając moją szkołę idąc kilka kroków dalej napotykamy ciekawy obiekt Wierzę ciśnień w której obecnie jest obserwatorium i 

Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego OlsztynaObserwatorium Astronomiczne otwarto 13 października 1979. Przy bezchmurnym niebie w Obserwatorium Astronomicznym prowadzone są pokazy nieba. Ponadto z tarasu można obejrzeć panoramę Olsztyna. 

Podglądanie gwiazd

W pogodne wieczory Obserwatorium kusi amatorów rozgwieżdżonego nieba imponującą kolekcją teleskopów zainstalowanych na samym szczycie wieży. Spacer po schodach nie jest łatwy, jednak obecnie, dzięki zainstalowanej niedawno windzie, z atrakcji mogą korzystać także osoby starsze i niepełnosprawne.

 

Teleskop możemy skierować na Księżyc i podziwiać szczegóły budowy jego powierzchni. Zobaczyć możemy planety i ich księżyce, gwiezdne gromady, a także słabo świecące mgławice i odległe galaktyki. To wielka gratka dla osób, które wcześniej nie oglądały nieba przez duży teleskop lub obserwowały je przez niewielkie, amatorskie przyrządy.

 

Panorama i Słońce

Wieża Obserwatorium dostępna jest dla zwiedzających nie tylko po zmroku. Za dnia z jej szczytu, który stanowi jeden z najwyższych, dostępny dla zwiedzających punkt widokowy, podziwiać możemy panoramę miasta. W bezchmurne dni proponujemy obserwacje plam i rozbłysków na powierzchni Słońca za pomocą specjalnego teleskopu.Księżyc z odległości metra

Na poszczególnych piętrach Obserwatorium znajdują się niezwykłe atrakcje dla zwiedzających. Pracownie i wystawy, gdzie można zapoznać się z historia i współczesnością różnych kierunków badań kosmosu. Na szczególna uwagę zasługuje wystawa materii kosmicznej – jedna z największych w Polsce, gdzie zgromadzono meteoryty każdego rodzaju, w tym księżycowe i marsjańskie. Wśród eksponatów najważniejsze miejsce zarezerwowano dla fragmentów księżycowego gruntu, jaki przywieziony został na Ziemię przez załogę misji  Apollo 11.http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Wie%C5%BCa_Ci%C5%9Bnie%C5%84_w_Olsztynie














https://planetarium.olsztyn.pl/obserwatorium/zwiedzanie  





 

niedziela, 23 stycznia 2022

Przepis na co mi w duszy gra u Uli

 W tamtym roku jakoś u Uli się nie bawiłam i chyba tylko jedną karteczkę zrobiłam . W tym roku  może więcej karteczek zrobię Informacje o zabawie tuhttps://kulskowo.blogspot.com/2022/01/960-przepis-na-co-mi-w-duszy-gra.html

Oto moja karteczka a wytyczne to wybrałam koło ,zielony i napis 



sobota, 22 stycznia 2022

Spacerek

 Witajcie .Była piękna pogoda i byłam z mamą na spacerze . Z tego spaceru będzie kilka postów..Dziś   przejdziecie się ze mną spacerkiem pod tytułem droga do szkoły. Podstawówkę dla dzieci słabowidzących    kończyłam w Warszawie a zawodówkę  tutaj .Do szkoły nie miałam daleko. Szłam na piechotę lub jak podjechał autobus to jeden przystanek  jechałam . Tak wiec po przejściu przez ulice idę chodnikiem . Po lewej  mam ulice a za nią szpital dziecięcy . Dwa pierwsze zdjęcia.. W  tym szpitalu na szczęście nie leżałam ale u jakiś lekarzy czy na zabiegi to tam byłam .Potem jest szpital wojewódzki czyli trzecie zdjęcie .Tam tez tylko odwiedzałam kogoś.  Cofamy się do początku bo teraz prawa strona a tam bloki w  jednym z nich potem mieszkała moja siostra  . Ale jak się przeprowadziliśmy do Olsztyna 76 to tam jeszcze bloków nie było tylko laczka i kicały tam zające . Oczywiście jak już do szkoły chodziłam to były już bloki i szkoła podstawowa. .Jak siostra mieszkała to siostrzeniec miał bardzo blisko do szkoły . Zdjęcie to kawałek bloku i zaraz widać szkołę .. Na koniec ulica której tam nie było. Była zwykła trawa . Nie tak nisko jak ulica tylko na wysokości chodnika . Szkoda że nie mam zdjęcia jak nie było ulicy .No i wreszcie dotarliśmy do szkoły . Tak tak uczyłam się w szkole budowlanej ale nic z budownictwem nie miałam wspólnego .Zrobili tam specjalne  dla niepełnosprawnych o profilu dziewiarz maszynowy. Byli tam słabowidzący , słabo słyszący ,garbaci i różni inni .Nauczyciele byli z budowlanki tylko o profilu zawodowym kto inny uczył .Klasy były mniejsze do kilkunastu osób .Tak wiec oto mój trochę  sentymentalny spacerek.











czwartek, 20 stycznia 2022

Karteczka z mapką

 Witajcie Oto moja wielkanocna karteczka w zabawie u Ani . Tym razem baza kwadratowa mimo  ze rzadko takich  Używam .



środa, 19 stycznia 2022

Witajcie .Pokazałam torebki i pudełka na prezenty a co w nich było? O długopisach pisałam . Teraz tak dla ciekawości bo mi się podobało. Oto takie fajne świeczki .Smok najlepszy . Oraz takie breloczki

wtorek, 18 stycznia 2022

Zróbmy przyjemność Zosi na urodziny

 Tak zatytułowała Karolinka swojego posta. W nim prośba o karteczki urodzinowe dla niepełnosprawnej Zosi uprawiającej sport .Więcej na blogu Karolinki bo tam ładnie to opisała .https://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/2022/01/1389-zrobmy-przyjemnosc-zosi-na-urodziny.html

Jeszcze parę dni jest wiec zdąży się zrobić czy kupić i wysłać karteczkę. Ja taką dziwną zrobiłam przedobrzyłam . Miało to być podium medalowe ale za bardzo  napaciałam  . A oto bardzo proste karteczki jakie nie zrobiłam .Zapytano mnie czy bym zrobiła karteczkę dla niewidomej . Przed świętami nie miałam czasu wiec tylko takie nie przyklejone proste propozycje pokazałam. Ta  osoba zainspirowana trochę nimi sama coś zrobiła