Witajcie . W sobotę byłam na spotkaniu w naszym gronie głuchoniewidomych i nie tylko. Zrobiliśmy sobie po świąteczne śniadanko . Były jajeczka , żurek ciasta same pyszności .Było parę osób których dawno nie widzieliśmy .Oj jak dobrze jest się spotkać z dawno nie wiedzianymi osobami Pogadaliśmy co u kogo słychać . Plany jak zawsze jakieś zrobiliśmy i tak milo spedzili9smy czas .
niedziela, 30 kwietnia 2023
sobota, 29 kwietnia 2023
Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii 29 kwietnia
Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii przypada na 29 kwietnia (sobota).
Zawód weterynarza powstał ponad 5000 lat temu
Chociaż zwierzęta nie były wtedy jeszcze udomowione, to nadal potrzebowały pomocy. Zazwyczaj leczono jednak bydło i konie. Za pierwszego weterynarza uważa się Urlugaledinna z Mezopotamii. Zapiski na temat leczenia zwierząt wywodzą się też ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Weterynarią interesował się sam Hipokrates. Arystoteles opisał choroby takie jak wścieklizna i nosacizna koni. W Polsce, a raczej na ziemiach dzisiejszej Polski historia weterynarii sięga lat 332-334. Właśnie wtedy główny hipiatra Konstantyna Wielkiego opisał metody leczenia koni stosowane przez ludy słowiańskie.
Weterynaria rozwijała się przez wieki: dokonywano sekcji, używano ziół do leczenia, wykonywano szczepienia. Wraz z udomowieniem zwierząt metody ich leczenia zaczęły się rozwijać i stawały się mniej bolesne. Zaczęły się rozwijać specjalizacje: chirurdzy, radiolodzy, specjaliści od chorób koni, drobiu, zwierząt futerkowych, itp. Jest to zawód potrzebny zarówno w mieście, gdzie leczy się domowe pupile i dba nad bezpieczeństwem człowieka, ale też na wsi, gdzie pomocy potrzebują zwierzęta gospodarskie. Dużym zadaniem współczesnego weterynarza jest ograniczenie bezdomności psów i kotów. W miejscowościach, które nie posiadają gabinetów weterynaryjnych, wolontariusze wykonują nieodpłatne sterylizacje bezpańskich zwierząt.
Żeby podkreślić ważną rolę, jaką weterynarze pełnią w naszym życiu World Veterinary Assocation ustanowiło w 2000 roku Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii. Tematyka święta co roku się zmienia i skupia się na konkretnych problemach zwierząt. To nie jedyne święto o tej tematyce - 9 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej.
czwartek, 27 kwietnia 2023
Dzien Florysty 27 kwietnia
Dzien Florysty przypada na 27 kwietnia (czwartek).
Zawód
florysty powstał stosunkowo niedawno, przynajmniej oficjalnie. Na
listę klasyfikacji zawodów został wpisany w 2002 roku, a jego
święto jest obchodzone od 2010 roku. Data 27 kwietnia nie jest
przypadkowa – wiosna to najlepszy okres dla wszystkich miłośników
kwiatów.
Floryści
upiększą każdą okoliczność
Florysta
pracuje przede wszystkim z kwiatami, ale też z innymi rodzajami
roślinności. Do podstawowych zadań należy na pewno tworzenie
bukietów i wiązanek, ale floryści mają też większe pole do
popisu. Często są zatrudniani przy organizacji wesel, komunii czy
innych ważnych okoliczności. Chociaż zawód może wydawać się
łatwy, to floryści muszą posiadać wiedzę na temat kwiatów,
roślin, ich właściwości, dobierania kolorów, a nawet aranżacji
wnętrz.
Praca florysty ma wiele wyzwań. Przede wszystkim
pracuje się z produktem świeżym, który w ciągu 1-2 dni może
całkowicie inaczej wyglądać. Dlatego floryści zawsze muszą
pracować na ostatnią chwilę. Dni przed Walentynkami, Dniem Kobiet
czy danym weselem oznaczają czasami kilkanaście godzin pracy.
Kto
nie może zostać florystą? Na pewno osoba, która zmaga się z
alergiami albo kompletnie nie potrafi łączyć kolorów. Dzień
Florysty będzie świetną okazją, żeby sprawdzić, czy mamy w
sobie dryg potrzebny do takiej pracy. Wystarczy kupić ulubione
kwiaty i stworzyć z nich ciekawą kompozycję. Świetną inspiracją
będą profile florystów na Instagramie. Niekoniecznie musi to być
zawód – układanie kwiatów może okazać się świetnym hobby.
wtorek, 25 kwietnia 2023
obrazki
Witajcie Oto moje paćkanie starymi akwarelkami . Te paćkania to gorzej ni z małe dzieci . Ciężko się malowało bo to były resztki farb. A terasz pośmiejcie się ze mnie. Trochę tych leków różnych biorę więc gdzieś je muszę trzymać . Trzymam w takim nawet większym pudełku . Ostatnio nie wszystkie mi się tam zmieściły więc były na półce w reklamówce . Zerknęłam do pudełka ze mi się jeden lek kończy. Hmm wydawało mi się ze przecież w marcu go kupowałam ?? Chcę wypisać leki a mi mówi ze niedawno wypisywałam Hm może nie wszystkie wykupiłam ??? Raptem mam Olśnienie różowa reklamówka na półce !!! No tak tam są leki . Niby różowy jaskrawy i nie lubiany kolor ale zapomniałam co w niej mam . Teraz leki przełożyłam do przezroczystej . Jak zapomnę gdzie mam leki to przynajmniej je zobaczę je.
poniedziałek, 24 kwietnia 2023
Książki przeczytane dawno
Witajcie . Kilka lat temu Lidzia z Misiowego Zakątka zrobiła zabawę czytelniczą . Z ochotą się w nią wciągnęłam i od tego czasu znowu zaczęłam czytać dużo książek .Tak znowu bo był kilkuletni przestój gdzie nie czytałam . wcale lub bardzo mało .Nie czytałam bo zachłysnęłam się komputerkiem i baaaaaardzo dużo czasu przed nim spędzałam . Było też sporo różnych spotkań w moim klubie TPG .Robiąc kiedyś porządki znalazłam zapiski kiedy co czytałam . Chciałam to wyrzucić ale na szczęście nie zrobiłam tego . Teraz postanowiłam to wszystko przepisać. Skoro przepisałam to będę was męczyć co kiedyś czytałam udowadniając że nie od kilku lat ale od dawna jestem zapaloną czytelniczką
1990
styczen
1Modean Moon na wieki Połączyły ich burzliwe wydarzenia wojny secesyjnej: Davida Richardsa, półkrwi Indianina walczącego po stronie Konfederacji; Owena Markhama, aroganckiego, butnego kapitana wojsk Unii, oraz młodziutką Elizę, córkę bezdusznego plantatora z Południa. Uprzedzenia rasowe i egoizm plantatora, jak również zaborczość Markhama stają na drodze miłości Elizy i Davida. I oto czasy mamy współczesne. W okolicach Richards Spur, w dawnej posiadłości Davida, pojawia się młoda dziewczyna, Elizabeth, aby objąć spadek po Richardsie. Nie jest to, wbrew pozorom, sprwawa prosta. Elizabeth musi stawić czoło wielu problemom, które powiązane są w dużym stopniu z przeszłością. Dzięki temu pozna urok prawdziwego, lecz trudnego uczucia. Jednak wciąż dręczą ją wspomnienia losów Davida i Elizy. Elizabeth zaczyna się zastanawiać nad własnym pochodzeniem.
2król lew
3hilary Atkinson ćwiczenia z taśmą
4Winston Groom Forrest Gump
5juliette Benzoni Marianna gwiazda Napoleona Marianna d'Asselnat de Villeneuve, osierocona jako dziecko w czasach Terrotu, znajduje schronienie w Anglii. Prześliczna, lecz zbyt młoda dziewczyna zakochuje się we Francisie Cranmere, jednak w weselny wieczór odkrywa, że poślubiła człowieka nikczemnego i zdeprawowanego. Aby ratować honor, musi zabić. I uciec... W Paryżu, za sprawą bezwzględnego ministra policji, Fouchégo, zostaje lektorką księżnej de Talleyrand. Targana namiętnościami, rozpoczyna życie w świecie intryg, spisków i zdrady. Wreszcie, w zaciszu wiejskiej rezydencji, odkrywa miłość w ramionach nieznajomego... A jest nim sam Napoleon.
luty
1Juliette Benzoni Marianna i nieznajomy z Toskanii Marianna d'Asselnat, odsunięta przez Napoleona po jego ślubie z Marią Ludwiką, stwierdza, że spodziewa się dziecka. W dodatku, niczym złowrogie widmo, pojawia się mąż, który grozi i szantażuje. Za namową ojca chrzestnego Marianna szuka schronienia w Toskanii, gdzie po rozwodzie z lordem Cranmere poślubia tajemniczego księcia Sant'Anna, którego twarzy nikt nigdy nie widział. Nawet Mariannie nie udaje się jej zobaczyć.
2Ursula K. Le Guin Swiat rocannana Powieść opisuje wczesny okres istnienia Ekumeny. Bohaterem jest kosmoetnograf, którego statek zostaje zniszczony przez wrogów Ligi Światów. Rocannon angażuje mieszkańców planety, wybierając się z nimi na awanturniczą wyprawę, mającą na celu zniszczenie bazy agresorów. Podczas niej odkrywa w sobie nieznany wcześniej dar telepatii
3Irmelin Sandman Lilius jednorożec "Jednorożec" to opowieść o małej Zuzannie i jej lalce Pippi. Pewnego wieczoru spotykają one w swoim Tajemniczym Ogrodzie jednorożca nie większego od dłoni Zuzanny. Niestety, dziewczynka go płoszy. Zmartwiona postanawia go odszukać i za radą żaby udaje się na Wybrzeże Wiedźmy Morskiej. W trakcie wyprawy zaprzyjaźnia się m.in. ze starym Wodnikiem i Trollem-Samotnikiem. Spotyka też oczywiście Wiedźmę. To właśnie ona opowiada Zuzannie o problemach dzikich stworzeń, które dziewczynka spotkała:
4Janna Chmielewska wszelki wypadek Przygody Pawełka i Janeczki, w których, jak i w poprzednich, znaczącą rolę odgrywa pies Chaber. Tym razem młodzi pogromcy przestępczości rozpoczynają walkę ze złodziejami samochodów. Ich dość niezwykły sposób sposób prewencji wzbudza duże wzburzenie u wszystkich zainteresowanych stron.
5Maria Buyno-Arctowa Słoneczko Bohaterką jest dziewczynka, jedenastoletnia sierota. Ukazuje ona jak miłością i szlachetnością można najgorszych ludzi przemienić na lepsze, pracowitością oraz zaradnością wydobywać ich z nędzy i zaniedbania, a otwartością i pogodą ducha zdobywać serca, budować więzi międzyludzkie oparte na życzliwości i bezinteresowności."
6Herbert George Wells Pokarm Bogów Co się stanie, jeśli "po prostu" nie przestaniemy rosnąć?
Dwaj biolodzy odkrywają substancję, która sprawia, że tempo wzrostu żywych organizmów (z reguły mające charakter skokowy, tzn. fazy szybkiego wzrostu występują na przemian z fazami stagnacji) staje się równomierne i nieprzerwane.
Eksperyment wymyka się spod kontroli... i pojawiają się gigantyczne owady, rośliny, zwierzęta i ludzie.
Dziewczynka niespodziewanie zapada na nieznaną chorobę układu nerwowego. Postępująca choroba doprowadza w końcu do tego, że Tia nie może żyć poza skomputeryzowanym systemem wspomagającym jej procesy życiowe. Szansą dla niej staje się program ludzi-kapsuł... Staje się statkiem kurierskim, nie tracąc zainteresowania archeologią.
4Jesu ufam tobie
Marianna, porwana przez tajemniczych wrogów cesarza, spotyka Jasona Beauforta. Szybko jednak traci nadzieję na odzyskanie wolności, dawny ukochany okazuje się bowiem opętanym zazdrością brutalem. W rezultacie Marianna zostaje wsadzona do szalupy, bez jedzenia i wody, i puszczona na fale Morza Śródziemnego
Przedziwny sekret różańca świętego
3Dorota Terakowska córka czarownic W lesie, z dala od ludzi, pod mądrą opieką pięciu potężnych Czarownic dorasta złotowłosa dziewczynka. Nie zna swego imienia, przeszłości ani przyszłości. Choć pochłania magiczne księgi, uczy się czytać w myślach i rozmawiać z gwiazdami, nie przypuszcza nawet, jaki cel mają te nauki i pełna niebezpieczeństw wędrówka po czterech stronach Wielkiego Królestwa…
Przed
wiekami jej kraj zajęli Najeźdźcy. Według słów tajemniczej
Pieśni Jedynej, teraz, po siedmiuset siedemdziesięciu latach,
zbliża się koniec ich panowania. Czy na tronie zasiądzie wreszcie
sprawiedliwy władca? Czy nasza bohaterka dorośnie, by wypełnić
swoje przeznaczenie?
4Philip K. Dick Nasi przyjaciele z Frolixa 8 Nick Appleton jest nisko wykwalifikowanym robotnikiem, a jego życie to szereg nieustannych rozczarowań. Willis Gram to despotyczny oligarcha na planecie rządzonej przez elity mózgowców. Gdy obaj zakochują się w Charlotte Boyer, zuchwałej kolporterce rewolucyjnych materiałów propagandowych, los Nicka wydaje się przesądzony. Sprawy jednak przybierają zdecydowanie nieprzewidziany obrót, gdy po dziesięciu latach ukrywania się w międzygalaktycznej pustce przywódca rewolucjonistów, Thors Provoni, powraca wraz z dziewięćdziesięciotonowym obcym zamierzającym zaprowadzić na Ziemi nowe porządki.
5Maja Błaszczyk dieta życia
Podczas wyprawy większość załogi buntuje się i doprowadza do eksplozji statku.
Przy życiu pozostał kapitan i jego czterech najlepszych ludzi; muszą razem walczyć o przetrwanie, znaleźć sposób na wydostanie się z lodowego więzienia, by powrócić do swoich domó
piątek, 21 kwietnia 2023
Zabawa U Lenki
W tym miesiącu u Lenki robimy prace różowo ksiezniczkowo. Ja jak zwykle karteczkę Moja karteczka jest różowa baaardzo aż po oczach daje hehe choć na zdjęciu nie widacć ze kwiatki są bardzo neonowe
wtorek, 18 kwietnia 2023
Kartki od was
Witajcie . Bardzo wam dziękuj e za pamięć i śliczne kartki wielkanocne
Karolinka https://na-sciezkach-codziennosci.blogspot.com/ |
Renia http://kartki-renii.blogspot.com/ |
Klarysahttps://sztukaiksiazka.blogspot.com/ |
Znajoma |
Lenka http://zaciszelenki.blogspot.com/ |
Małgosia https://papierowy-jarmark.blogspot.com/ |
Ania http://wkolorowymswiecie.blogspot.com/ |
sobota, 15 kwietnia 2023
Stoczek Klasztorny
Witajcie . Dziś byłam z duszpasterstwem Niewidomych w Stoczku klasztornym .Zwiedzaliśmy klasztor i kościół .W tym klasztorze był internowany Kardynał Stefan wyszyński .A e święta był ciekawy film o kardynale i z przyjemnością obejrzałam
Wieś Stoczek 18 listopada 1349 lokował biskup warmiński Herman z Pragi. Wieś lokowano na 40 włókach według prawa chełmińskiego, powstała na terenie parafii Kiwity i obecnie znajduje się na terenie gminy Kiwity. W Stoczku przed wybudowaniem kościoła znajdowała się kaplica, gdzie przedmiotem kultu była pierwotnie figurka Matki Bożej.
Sanktuarium w Stoczku posiada tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Jana Pawła II 19 maja 1987 r. W części klasztornej sanktuarium znajduje się izba pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 1957 r. sanktuarium opiekują się księża marianie, znani z wzniesienia świątyni w Licheniu.
Budowa kościoła i klasztoru[
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Stoczku wybudowano jako wotum dziękczynne biskupa Mikołaja Szyszkowskiego po zakończeniu wojny ze Szwecją. Kościół w formie rotundy wybudowano w latach 1639–1641. Opiekę nad świątynią biskup Szyszkowski powierzył bernardynom sprowadzonym tu z Barczewa. Zakonnicy mieszkali początkowo w zabudowaniach drewnianych. Biskup warmiński Jan Wydżga w 1666 r. ufundował murowany klasztor parterowy. W czasie rządów biskupa Załuskiego na wzór Świętej Lipki rozpoczęto budowę obejść krużgankowych (1708-1714) wraz z kaplicami narożnymi. Budowę ich zakończono w czasach biskupa Potockiego, a także rozbudowano klasztor. Trzyskrzydłowa budowla od wschodu niczym podkowa dotykając obejść krużgankowych stworzyła wewnętrzny dziedziniec klasztorny. Biskup Potocki był też fundatorem dobudowanego do rotundy prezbiterium. Bernardyni po dekrecie kasacyjnym z 1810 r. ostatecznie zakończyli działalność ze śmiercią ostatniego zakonnika w 1826 r. Klasztor przejęty został przez władze pruskie. W czasach biskupa Hattena sanktuarium zwrócono diecezji warmińskiej. Klasztor przeznaczono na dom rekolekcyjny. W 1909 dobudowano jeszcze jedno piętro nad dawnym klasztorem, a do kościelnego wejścia kruchtę. W kruchcie znajduje się jeden z trzech marmurowych portali, którymi ozdobiona została barokowa świątynia.
Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]
W ołtarzu głównym wykonanym w 1713 przez Krzysztofa Peuckera znajduje się obraz M.B. Stoczkowskiej (kopia obrazu „Salus Populi Romani” z Rzymu) sprowadzony tu przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego. Obraz jest okryty srebrną sukienką z 1687 r. Na obrazie zawieszone są bursztynowe korale – wotum kardynała Stefana Wyszyńskiego. W lewym ołtarzu znajduje się obraz św. Anny Samotrzeciej ozdobiony także metalową sukienka i koronami na początku XVIII w. W prawym ołtarzu bocznym znajduje się obraz św. Franciszka. W kościele jest również okryty srebrną sukienką obraz św. Antoniego (z prawdziwym wizerunkiem), sprowadzony z Włoch w 1695 r. Na uwagę w świątyni zasługuje wykuta z żelaza w 1738 r. przez kowala z Dobrego Miasta ambona. Ozdobą kościoła jest także chór z organami w pierwotnej formie z 1695 r. Współczesną ozdobą kościoła jest epitafium kardynała Stefana Wyszyńskiego poświęcone przez prymasa Józefa Glempa w 1982 r. Pod posadzką kościoła znajdują się krypty, gdzie spoczywa m.in. kasztelan kijowski Stanisław Potocki – brat biskupa Potockiego.
Krużganki i kaplice narożne[
Na sklepieniach krużganków i w kaplicach narożnych znajdują się malowidła ścienne przypisywane Maciejowi Meyerowi. W krużgankach wiszą stiukowe płaskorzeźby Drogi Krzyżowej wykonane przez Krzysztofa Perwangera, autora rzeźb w Świętej Lipce. Obrazy naścienne w krużgankach stoczkowskich są w dużo gorszym stanie w porównaniu do świętolipskich fresków. Kaplice narożne posiadają następujące tytuły: św. Kajetana, pw. Krzyża Świętego, św. Walentego i św. Jana Nepomucena
Kardynał Wyszyński pobyt w miejscach odosobnienia opisał w „Zapiskach więziennych”. Do Stoczka przywieziony został z Rywałdu późnym wieczorem 12 października 1953. O przewiezieniu do innego miejsca uwięzienia dowiedział się po kolacji i nie był informowany, gdzie jest przewożony.
Pomieszczenia mieszkalne[edytuj | edytuj kod]
W Stoczku dla prymasa w towarzystwie księdza i siostry zakonnej wydzielono część pomieszczeń pierwszego piętra od lat nieużytkowanego klasztoru. Komunikacja na zewnątrz budynku odbywała się przez część korytarza parteru, z którego prowadziło wyjście do ogrodu. Ogród otoczony wysokim murem zabezpieczonym drutem kolczastym, w nocy oświetlony latarniami, skutecznie zapewniał izolację od świata zewnętrznego. Ochronę obiektu zapewniało kilkudziesięciu funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Integralną częścią ochrony było urządzenie podsłuchowe i sygnalizator – przycisk wmontowany w futrynę drzwi ogrodowych, informujący dyżurnego o każdym otwarciu drzwi. Pomieszczenia ogrzewane źle funkcjonującymi piecami kaflowymi były chłodne i wilgotne.
Życie codzienne[edytuj | edytuj kod]
Ksiądz prymas ustalił porządek dnia (od godziny 5.00 do 22.00) w którym ustalone były pory czynności religijnych (jedna z klasztornych cel służyła za kaplicę), posiłków, lektury i spacerów po ogrodzie. W ogrodzie wzdłuż murów ustawił kamienie, które służyły za stacje Drogi Krzyżowej. W Stoczku 8 grudnia 1953 kardynał Stefan Wyszyński napisał Akt osobistego oddania się Matce Najświętszej. Życie codzienne uzupełniały rozmowy z panami w ceratach, m.in. w sprawie korespondencji, chociaż do ojca prymasa.
W kwietniu 1954 w czasie prac w ogrodzie przy grabieniu liści prymas znalazł list skierowany z Watykanu do biskupa Linzu z 1938. Prymas przypomniał sobie, że prasa francuska wskazywała na Warmię jako miejsce deportacji kapłanów austriackich po Anschlussie Austrii.
W czasie pobytu kardynała Wyszyńskiego w Stoczku Klasztornym o miejscu jego uwięzienia zaczęło mówić Radio Wolna Europa. Władze PRL zdecydowały o zmianie miejsca uwięzienia – na drugi koniec Polski w Prudniku. Podróż odbyła się samochodem o zamazanych szybach drogą Bartoszyce – Kętrzyn, dalej obok Karolewa w kierunku Giżycka na lotnisko Kętrzyn-Wilamowo. Ksiądz prymas nawet w samolocie nie został poinformowany o docelowym miejscu podróży.
izba pamięci |
klasztorr |
cela prymasa |
krużganki |