czwartek, 12 grudnia 2019

12 grudnia dzień guzika


Guziki były wytwarzane w Azji już 2000 lat p. n.e., jednak wtedy pełniły one funkcję dekoracyjne. Guziki wykorzystywane jako elementy umożliwiające zapięcie ubrań pojawiły się dopiero w XIII w. w Niemczech i szybko zyskały sobie popularność w całej Eruopie.
https://tomaszmiler.com/facet-musi-wiedziec-o-guzikach.html


Dlaczego w koszulach damskich guziki znajdują się po innej stronie niż w męskich? Okazuje się, że ich umieszczenie jest związane z historią!Okazuje się, że historia guzików po różnych stronach koszul sięga XIII wieku! To właśnie w tamtym czasie w Niemczech pojawiły się pierwsze tego typu zapięcia ubrań. W tamtym czasie guziki znajdowały się na ekskluzywnych kreacjach, które noszone były przez bogatych ludzi.


Kobiety pochodzące z zamożnych rodzin często miały służące, które nie tylko sprzątały, ale też pomagały im się ubierać. Z tego powodu, by służkom łatwiej było zapinać guziki, umieszczano je po lewej stronie. Mężczyzni, którzy ubierali się samodzielnie, wszywano je po prawej stronie.  https://www.fakt.pl/zdrowie/zyj-zdrowo/swiatowy-dzien-guzika-jak-obchodzimy-swiatowy-dzien-guzika/23dx5yq


7 komentarzy: