wtorek, 17 grudnia 2019

Dzień bez Przekleństw 17 grudnia


Dzień bez Przekleństw
17 grudnia 
Dla niektórych dużym wyzwaniem bywa wyartykułowanie jednej wypowiedzi bez przekleństw, nie mówiąc już o powstrzymaniu się na cały dzień od bogatego repertuaru tzw. „brzydkich wyrazów”. Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. Bo właśnie w celu zredukowania napięcia ludzie przeklinają najczęściej. Co więcej, zespół naukowców z angielskiego Keele University odkrył, że przeklinanie – zwłaszcza spontaniczne, jako reakcja na bodziec – redukuje fizyczne odczuwanie bólu. Jednak pomimo iż przekleństwa istnieją tak długo jak sam język, są one powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury. Nie wszędzie można więc sobie pozwolić na mocniejszą „wiązankę” – w niektórych krajach można za to słono zapłacić, a w ekstremalnych przypadkach nawet trafić do aresztu na 15 dni – jak pewien ukraiński uczeń, który nadużywał wulgaryzmów na internetowym czacie. Przekleństwa, tak jak cały system języka, ewoluują. Na przykład, nacechowane pejoratywnie słowo dziwka jeszcze kilkaset lat temu było neutralne i oznaczało dziewczynę. Słowo dupa z kolei oznaczało niegdyś po prostu zagłębienie. Z czasem zaczęło odnosić się prawie wyłącznie do zagłębienia w ludzkim ciele i dziś uznawane jest za niecenzuralne – choć daleko mu to prawdziwych polskich wulgaryzmów, które w najbardziej skrajnych przypadkach mogą pełnić nawet funkcję przecinka.

6 komentarzy:

 1. Ja w ogóle nie przeklinam więc dla mnie takie święto może nie istnieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekleństwa i wulgaryzmy niestety królują nawet w środkach masowego przekazu. To zaśmiecanie pięknego ojczystego języka:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z tych nieprzeklinających, więc ciągle świętuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie się zdarza, szczególnie w pracy jak mnie ktoś wyprowadzi z równowagi (a trzeba nie lada talentu by to zrobić, bo ja jestem niespotykanie spokojny człowiek)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię przekleństw i nie mogę słuchać jak niektórzy rozmawiają prawie samymi przecinkami. Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżdżąc komunikacją miejską mam wrażenie, że taki dzień powinien być częściej. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń