niedziela, 22 grudnia 2019

Straszny dwór Stanislaw Moniuszko

Pełnowymiarowy spektakl operowy "Straszny Dwór" z udziałem solistów, chóru i baletu Opery Krakowskiej.

Piotr Sułkowski – dyrygent

Soliści:
Tomasz Kuk (Stefan)
Sebastian Marszałowicz (Zbigniew)
Monika Korybalska (Jadwiga)
Edyta Piasecka (Hanna)
Leszek Skrla (Miecznik)
Magdalena Barylak (Cześnikowa)
Michał Kutnik (Maciej)
Wołodymyr Pańkiw (Skołuba)
Krzysztof Kozarek (Damazy)
Wiesław Popiołek (Grześ)
Anna Gajdzik-Krzyżanowska (Stara Niewiasta)
Kamila Mędrek-Żurek (Marta)

Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Chór i Balet Opery Krakowskiej

Spektakl zrealizowano we współpracy z Operą Krakowską.
Premiera inscenizacji miała miejsce 26.04.2004 r. w Operze Krakowskiej.

www.opera.krakow.pl

Realizatorzy:
Reżyseria: Laco Adamik
Scenografia: Barbara Kędzierska
Choreografia: Przemysław Śliwa
W 2019 roku świętujemy dwusetlecie urodzin Stanisława Moniuszki. W całej Polsce odbywa się szereg wydarzeń mających uczcić pamięć twórcy polskiej opery narodowej, którego dziś postrzegamy najczęściej jako poważnego kompozytora, niemal wieszcza narodowego. Tymczasem Moniuszko skomponował tylko dwie opery poważne, cała reszta to dzieła komiczne na czele ze Strasznym dworem. Ta sarmacko-kontuszowa opowieść zawiera jednocześnie wątki patriotyczne oraz wyraźne nawiązania do Mickiewicza i Fredry. Premiera (1864) wpisała się w oczekiwania publiczności zdruzgotanej tragicznymi skutkami powstania styczniowego, a dziś Straszny dwór wciąż zachwyca, bawi i wzrusza.


Witajcie W sobotę wieczorem byłam z siostrami w naszej filharmonii na " Strasznym Dworze " Moniuszki . Pierwszy raz byłam na operze . Pierwszy raz byłam w naszej filharmonii .Siostra kupiła bilety we wrześniu a już nie było . Tylko na balkonie z boku bliski sceny . Ale bylo super ciekawie Długie lata wszelkie koncerty symfoniczne odbywały się w sali w szkole muzycznej .Dopiero od paru lat mamy filharmonie Filharmonia w Olsztynie to jedyna tego typu placówka kulturalna na Warmii i Mazurach. Od 2011 r. zaprasza melomanów do nowej, reprezentacyjnej siedziby. W końcu własnej, po długich latach muzycznej działalności.
Historia tej działalności sięga 1946 r., kiedy pierwszy koncert w Olsztynie dała Mała Orkiestra Symfonicznej Związku Zawodowego Muzyków RP pod batutą Mirosława Dąbrowskiego, będącego inicjatorem jej powstania. W latach 50. zespół koncertował już regularnie.
Kolejna ważna data w jego dziejach to 1962 r., kiedy przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego kompozytora, organisty, dyrygenta i pedagoga urodzonego w Barczewie. W latach 1893-1900 mieszkał on w Olsztynie, grając w orkiestrze pułku grenadierów, a potem pełniąc funkcję organisty w kościele św. Jakuba.
Równolegle z ustanowieniem patrona zespół stał się Państwową Orkiestrą Symfoniczną. Z czasem – w 1973 r. – przekształcono ją w filharmonię, która od 2005 r. nosi obecną nazwę. Aktualnie w jej orkiestrze gra 80 muzyków.
Oprócz bogatej działalności koncertowej, olsztyńska placówka zajmuje się także edukacją młodego pokolenia, organizując spotkania z muzyką dla dzieci, uczniów i studentów. Spośród propozycji repertuarowych filharmonii szczególnym zainteresowaniem cieszą się cykle koncertowe i transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.Aktualny repertuar

6 komentarzy:

 1. To był na pewno miły siostrzany wypad.
  Radosnych Świąt

  OdpowiedzUsuń
 2. O!!! Chciałabym zobaczyć, usłyszeć!
  Pozdrawiam Basiu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię operę, Basiu.
  Ściskam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniale razem Basiu wyglądacie.
  Całuski!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny czas za Wami, takie chwile pozostają w pamięci na długo... Pozdrawiam świątecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super siostrzany wypad :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń