czwartek, 26 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Szpinaku przypada na 26 marca 


26 marca przypada Międzynarodowy Dzień Szpinaku. W jakim celu został ustanowiony? Głównym zamierzeniem jest oczywiście wzbudzanie zainteresowania szpinakiem wśród społeczeństwa ze względu na jego wspaniałe właściwości. Jego liście są niezwykle zdrowe za sprawą znajdujących się w nich witamin np. C oraz przeciwutleniaczy i luteiny. Zawiera one także takie witaminy jak A, E, B6, żelazo, potas oraz kwas foliowy. Szpinak warzywny jest również bogatym źródłem białka, karotenoidów oraz błonnika. Szpinak często kojarzy się z dzieciństwem. Wiele osób było zmuszanych do spożywania go, dlatego nierzadko wzbudza w nas obrzydzenie. Dobrze doprawiony szpinak potrafi jednak być rarytasem. W Internecie znajduje się wiele ciekawych przepisów, które polecamy wypróbować.

Dlaczego powinniśmy jeść szpinak?
Głównym powodem jest fakt, iż chroni on nasz organizm przed miażdżycą oraz posiada właściwości antynowotworowe. Ma on ogromny wpływ na nasz układ nerwowy. Dzięki dużej zawartości magnezu jesteśmy mniej zestresowani. Jest szczególnie polecany osobom z nadciśnieniem, ponieważ zawarty w nim potas obniża je. Zawiera także duże ilości żelaza, które ma wpływ na produkcję czerwonych krwinek. Szpinak jest źródłem kwasu foliowego, dlatego polecany jest kobietom w ciąży. Zawarte w nim witaminy z grupy B obniżają cholesterol, natomiast witamina E opóźnia starzenie organizmu. Wskazany jest również dla osób będących na diecie, ponieważ zawiera błonnik przyśpieszający przemianę materii oraz jest mało kaloryczny. Należy pamiętać również o tym, iż szpinak zawiera w sobie kwas szczawiowy. Nie powinien być spożywany przez osoby chorujące na dnę moczanową, choroby nerek, kamicę, refluks. Zapalenie stawów, reumatyzm. Nie zaleca się spożywać go również przez osoby, które mają problemy z tarczycą, gdyż zawarte w nim goitrogeny mają wpływ na przyswajanie jodu.

Szpinak jest bogatym źródłem witamin, dlatego osoby, które nie cierpią na żadną z wyżej wymienionych chorób powinny go od czasu do czasu spożywać

  Ja jestem warzywno lubna  więc baaardzo lubię szpinak a wy ???

5 komentarzy:

 1. Ja też lubię szpinak, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Również lubię szpinak. Pozdrawiam serdecznie, Basiu

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam nic przeciwko szpinakowi, tylko nie bardzo umiem go dobrze przyrządzić :) Ale zjeść lubię :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię szpinak, ale zupełnie nie kojarzę go z dzieciństwem. Zaczęłam go jeść jako dorosła osoba i to ... na pizzy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam szpinak i często gości na naszym stole.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń