niedziela, 19 kwietnia 2020

Dzień Czosnku 19 kwietnia

 Dzień Czosnku przypada na 19 kwietnia (niedziela)

Lubicie czosnek???? Ja lubię choć za mało go jem

Ludzie uprawiają czosnek od 5 tysięcy lat! Ta roślina o wyrazistym smaku jest nie tylko popularną przyprawą, ale ma cenne właściwości lecznicze a nawet magiczne.Jak podaje Wikipedia, wielkość produkcji czosnku w Polsce nie jest dokładnie znana (GUS nie podaje danych na ten temat), jednak z szacowanej wielkości areału upraw (1500–1700 ha) i zakładanej, niezbyt wysokiej, wydajności (6 t/ha), wywnioskować można, że w Polsce zbiera się blisko 10 tysięcy ton czosnku (nie licząc produkcji na własny użytek).
Zdecydowanym liderem produkcji czosnku na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach stała się Chińska Republika Ludowa (dawniej liderami produkcji były Indie i kraje śródziemnomorskie). Głównym ośrodkiem produkcji jest prowincja Szantung. Z Chin pochodzi obecnie 75% światowych zbiorów czosnku (blisko 11 mln ton w 2006 r.).
Kolejne miejsca na liście producentów zajmują odpowiednio: Indie (4% produkcji światowej), Korea Południowa (3%), USA (2%). Uprawy w Stanach Zjednoczonych koncentrują się w stanie Kalifornia, skąd pochodzi 89% produkcji krajowej.
Zwiększa się produkcja czosnku w Rosji, zbliżając się do wielkości zbiorów w USA. Ważnymi producentami są także: Egipt, Hiszpania i Argentyna.Czosnek znany był już w Egipcie od najdawniejszych czasów i był spożywany przez budowniczych Piramid.Czosnek znany jest również pod nazwą "śmierdząca róża". Określenie to powstało w czasach Starożytnej Grecji i Rzymu.W Europie znany jako "najszlachetniejsza cebula", używany był jako lekarstwo i amulet w czasach średniowiecza. Zgodnie z arabską legendą czosnek wyrósł z odcisku stopy diabła, gdy ten opuszczał Eden - informuje serwis www.przyprawowy.pl.

8 komentarzy:

 1. Ja lubię czosnek i tak samo jak Ty Basiu, za mało go jem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze kupuję czosnek z upraw lokalnych, a gdy to niemożliwe, przynajmniej z europejskich :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię, nawet bardzo.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię :) Teraz można jeść trochę więcej, bo i tak nigdzie się nie wychodzi :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czosnek, ale też za mało go jem. Pozdrawiam Basiu.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam czosnek, sam zapach pobudza moje kubki smakowe. Często dodaję do różnych potraw. Robię masełko czosnkowe i sos czosnkowy, a i na kanapce też uwielbiam. Niestety nie zawsze mogę sobie pozwolić by go zjeść, ale to z wiadomych przyczyn hihi

  OdpowiedzUsuń