sobota, 18 kwietnia 2020

Światowy Dzień Płyty Winylowej 18 kwietnia

 Światowy Dzień Płyty Winylowej przypada na 18 kwietnia (sobota).
Corocznie Święto Płyty Winylowej obchodzone jest w trzecią sobotę kwietnia. W tym Dniu na całym świecie organizowane są wydarzenia związane z promocją płyt winylowych, które są ponadczasowymi nośnikami muzyki. Światowy Dzień Płyty Winylowej został oficjalnie ustanowiony w Baltimore w 2007 roku przez kliku właścicieli sklepów płytowych. W globalne akcje włączają się artyści, którzy swoimi koncertami oraz podpisywaniem płyt wspierają sklepy z płytami winylowymi. W pierwszej edycji Międzynarodowego Dnia Płyty Winylowej w obchodach wzięło udział około 300 sklepów w Stanach Zjednoczonych, zaś rok później w celebracji przyłączyły się sklepy z Wielkiej Brytanii. Święto obchodzone jest przez artystów oraz miłośników płyt winylowych na wszystkich kontynentach.

Każdego roku na miłośników winyli czekają różne niespodzianki. Na przykład w 2014 roku największą atrakcją Dnia w skali globalnej była najszybciej wydana na świecie płyta. Inicjatorem pomysłu był producent, gitarzysta, wokalista i kompozytor Jack White, który zadeklarował, że to było rekordowe tempo w historii przemysłu fonograficznego. Artysta wystąpił o 10 rano w klubie Blue Room wytwórni Third Man Records w Nashville, zaś jego koncertowe nagranie tytułowego utworu zostało nacięte w acetatcie z prędkością 45 rpm, tak jak wszystkie winylowe single. Okładka singla została wyprodukowana w tym samym czasie i zawierała zdjęcia z porannego koncertu artysty. Prawie cztery godziny zajęło tłoczenie siedmiocalowych winyli i przygotowanie ich do sprzedaży. Singiel dostępny był w sprzedaży tylko w Światowym Dniu Płyty Winylowej.
Artysta jest również ambasadorem Święta Płyty Winylowej i każdego roku przygotowuje specjalne wydawnictwa z okazji tego Dnia. Na przykład w 2013 roku album jego zespołu The White Stripes „Elephant" został wydany z okazji 10-lecia premiery w specjalnej kolorystycznej wersji. Z jednej strony winyl był czerwono-czarny, zaś z drugiej całkowicie biały.

Z okazji Światowego Dnia Płyty Winylowej wiele sklepów na całym świecie przygotowuje limitowane płyty winylowe wytłoczone w nakładzie od kilkuset do kilku tysięcy egzemplarzy. Bardzo szybko znajdują one nabywców, co nie dziwi, bowiem od jakiegoś czasu można zaobserwować „retro manię”. Dotyczy to wielu dziedzin - ubrań, filmów, gier komputerowych no i właśnie muzyki. W sklepach, i to nie tylko muzycznych, płyty winylowe cieszą się coraz większą popularnością. Oby jak najdłużej, bowiem to najwspanialszy nośnik muzyczny.

3 komentarze:

 1. Z wczesnego dzieciństwa pozostało mi wspomnienia frajdy słuchania bajek z takich płyt.
  Miłego weekendu, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech, niestety to już nie moje czasy.
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze gdzieś powinnam mieć takie płyty, tylko już nie bardzo mam na czym je odtwarzać :) Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń