poniedziałek, 5 czerwca 2017

Poniedziałki z muszlami sercówka pospolita

Sercówka pospolita, sercówka biała, sercówka bałtycka (Cerastoderma glaucum) – gatunek małża z rodziny sercówkowatych (Cardiidae). Zasięg występowania tego gatunku pokrywa się z zasięgiem sercówki jadalnej (Cerastoderma edule) – północno-wschodni Ocean Atlantycki i morza europejskie, m. in. Morze Śródziemne i Morze Bałtyckie[2].
Został opisany naukowo w tym samym roku i pod tą samą nazwą (1789, Cardium glaucum) niezależnie przez Poireta i Bruguière'a[2].
Powierzchnia skorupki biała lub żółtawobiała, z licznymi żeberkami (22–28[3]), falistymi w przekroju i promieniście rozchodzącymi się od szczytu. W najmłodszej części muszli żeberkowanie jest także obecne wewnątrz. Muszla cienka lecz dzięki wzmacniającym żeberkom mocna, wapienna i dlatego nieprześwitująca. W Bałtyku gatunek powszechny. Muszle często spotyka się na brzegu morza. W populacjach bałtyckich osiąga 30 mm długości, 25 mm szerokości i 20 mm grubości. Dorosłe osobniki żyją na dnie, natomiast młode są spotykane na roślinach, czasami przyczepione bisiorem[3].


5 komentarzy:

 1. Sercówka - muszla dla zakochanych:)
  Uściski, Basiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne muszelki :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu! Takie słodkie są te muszelki , Mam też ich trochę - Pozdrawiam Cię Cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 4. Basiu fajnie, że piszesz o muszelkach. Zawsze można się dowiedzieć o nich czegoś ciekawego. Pozdrawiam :)))

  OdpowiedzUsuń