sobota, 17 czerwca 2023

Światowy Dzień Żonglerki17 czerwca

i.

W 2023 roku 


Światowy Dzień Żonglerki
 przypada na 17 czerwca (sobota).

Święto Żonglerki nie mogło przypadać zawsze tego samego dnia – dlatego właśnie co roku celebrujemy je w sobotę najbliższą 17 czerwca. Tego dnia warto docenić sztukę, jaką jest kuglarstwo.


Sztuka z bogatą tradycją

Dzień Żonglowania został ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Żonglerki i celebruje jej powstanie 17 czerwca w 1947 roku. Święto ma na celu zachowanie tradycji kuglarstwa i szerzenie historii tej sztuki. Szacuje się, że żonglowanie było popularne nawet 4000 lat temu! Dowodem może być ściana grobowca w Egipcie, na której znaleziono wizerunki żonglujących kobiet. Inne wzmianki pojawiają się w Chinach, gdzie wojownik Xiong Yiliao uprawiał podobno „nòngwán”, sztukę „podrzucania przedmiotów bez upuszczania”. Podobno jego umiejętności były tak wielkie, że wojownik stanął pomiędzy armiami Chu i Song i zażonglował 9 kulkami. Oddziały Songów z wrażenia zrobiły odwrót i uciekły w popłochu. Taki właśnie efekt ma żonglowanie.

Żonglowanie pojawia się też w historii Grecji, Rzymu i później w średniowieczu. Nawet rdzenni Amerykanie mają długą historię żonglowania – robili to podobno nawet stopami. W XIV i XV wieku odkrywcy wracali na kontynent europejski z doniesieniami o uzdolnionych żonglerach w południowej Azji i Meksyku. Podobno nawet Aztekowie mieli swoje tradycje kuglarskie. W 1680 roku w Norymberdze Rada Miasta zatrudniła „mistrza piłeczek” - odpowiednik błazna. Z czasem ten zawód łączył żonglowanie z akrobacjami i zahaczał o zawód klauna. Z czasem sztuka żonglowania zaczęła się rozwijać – na przełomie XVII i XVIII wieku francuski żongler podrzucał jabłka przechodząc po napiętej linie, a na koniec podrzucał je tak, aby nadziewały się na widelce (jeden z nich był w jego ustach). Potem nadszedł czas cyrków, które doprowadziły sztukę kuglarstwa do perfekcji. Zwykłe kule nie robiły już wrażenia, dlatego zaczęto żonglować nożami i pochodniami. Kino i inne rozrywki zmniejszyły popularność cyrków i sztuk ulicznych, ale żonglowanie dalej robi na wszystkich wrażenie. 

1 komentarz:

  1. Ciekawy post.
    Mnie też kiedyś cieszyło żonglowanie i próbowałam się tego uczyć, choć nie doszłam do wielkich umiejętności, ale miło to wspominam.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń