"Strzeżcie się końca czerwca"
30 czerwca 1908 roku Ziemia zderzyła się z dość dużym fragmentem planetoidy, a może komety. Efektem był przelot ognistej kuli nad Syberią i eksplozja, która powaliła drzewa na dużym obszarze. W rocznicę tej katastrofy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Planetoid. Jednak w ostatnich dniach czerwca, w różnych latach, zderzyły się też z Ziemią fragmenty jednej z największych planetoid, Westy. Zapraszamy więc na wyjątkową opowieść o tej planetoidzie, która została niedawno dokładnie zbadana przez sondę DAWN, krążącą wokół niej przez rok jako sztuczny księżyc. Pokażemy, jak wyglądają skały z tej planetoidy, gdzie w Polsce spadły i jak odnaleźć Westę na niebie, bo to jedyna planetoida która bywa widoczna gołym okiem. Pokażemy też skały z innych planetoid. Nie tylko te, które same spadają jako meteoryty, ale i te, które sondy kosmiczne zaczynają przywozić na Ziemię. Pokaz poprowadzi znawca kosmicznych skał, któremu po seansie można zadać dodatkowe pytania.
Prawie w samym centrum Olsztyna goście odwiedzający stolicę Warmii i Mazur odnajdą charakterystyczny budynek, którego zwieńczeniem jest srebrzyście połyskująca kopuła…
Jesteśmy dla Was
Olsztyńskie Planetarium od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. Od samego początku w swej ofercie Planetarium zachowuje równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką: znajdziemy tu zatem seanse popularne, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz seanse edukacyjne, gdzie podstawą jest prezentacja w przystępny sposób i w widowiskowej formie element szkolnych programów nauczania.
Nowe technologie
W dniu 539 urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2012.r. w Olsztyńskim Planetarium zainaugurowano nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Dwa projektory video wyposażone w odpowiednią optykę pokrywają obrazem liczącym łącznie 16 milionów pikseli, całą kopułę sali projekcyjnej. Obraz otaczający widza dookoła sterowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie. Możemy oglądać obiekty bliskiego i dalekiego wszechświata nawigując pośród planet, gwiazd i mgławic. System projekcyjny działa także jako projektor filmów wykonanych w technice FullDome, które znajdują się w ofercie Planetarium.
Udana wycieczka! Ws0panaiłe miejsce dające możliwość zdobycia wiedzy na tematy troszkę nam odległe.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Alina
Ładne miejsce i ciekawie się zapowiadają przygotowane imprezy :) Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe miejsce, swoją drogą kosmos jest fascynujący.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, Basieńko - Małgosia X
Lubię planetaria, byłam kilka razy w chorzowskim i raz w toruńskim. To Wasze też jest ciekawe! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń